1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Japonya'dan DTSO'ya kadınlar için proje desteği
Japonya'dan DTSO'ya kadınlar için proje desteği

Japonya'dan DTSO'ya kadınlar için proje desteği

Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Merkezi Projesi DTSO Başkanı Ahmet Sayar ve Japonya Büyükelçisi Yutaka Yokoi tarafından Ankara'da imzalandı.

A+A-
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) tarafından hazırlanan ve Japonya Büyükelçiliği Yerel Projelere Hibe Programı desteği alan Diyarbakır Sur İlçesi Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Merkezi Projesi için imzalar atıldı.
 
Japonya Büyükelçisi Yutaka Yokoi ile DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar'ın Ankara'da imzaladıkları proje ile yerinden edilerek kırsal bölgelerden kent merkezine göç etmiş kadınların eğitimi ve istihdamına katkı sunulması hedefleniyor.
 
İmza töreninde kısa bir konuşma yapan DTSO Başkanı Ahmet Sayar, Türkiye'nin genelinde de önemli bir sorun olan kadınların ekonomiye katılımının özellikle Diyarbakır açısından çok daha ciddi boyutlarda olduğunu belirterek, “İlimizde işgücü piyasasına ve gelişen yatırım ortamına uygun olarak, kadınlarımızın mesleki eğitimi ve girişimciliğinin geliştirilmesi oldukça önemlidir. İş arayan, iş kurmak isteyen, eğitim almak isteyen kadınlar merkezden yararlanabilecek ve pek çok hizmetin yanı sıra bire bir danışmanlık ta alabileceklerdir” dedi.
 
Bu amaca hizmet etmek amacıyla, projenin özellikle göç ile kent merkezine yerleşen ve sosyo-ekonomik durumu diğer ilçelere göre daha düşük olan Sur ilçesinde uygulanacağını söyleyen Sayar, “Odamızın iş dünyasını temsil etmesi ve bire bir üyelerimizin talepleri doğrultusunda eğitim çalışmalarının planlanması, kadınlarımızın mesleki eğitimlerden sonra istihdama katılımlarının sağlanmasını kolaylaştıracaktır” şeklinde konuştu.  
 
Japonya Büyükelçisi Yutaka Yokoi ise Türkçe yaptığı konuşmada Japonya Resmi Kalkınma Programı kapsamında 140 ülkede 20 binden fazla proje desteklediklerini, 2000 yılında Türkiye ile imzalanan anlaşma ile bugüne kadar otuz projeye destek verdiklerini belirtti.
2014 yılında Yerel Projelere Hibe Programı kapsamında başvuran 150 proje arasından seçerek destek verdikleri dört projenin; çocuk ve  kadınların eğitimi ile engelli, hasta ve yaşlı bakımı ile ilgili faaliyetler içeren projeler olduklarını dile getirdi.
 
Törende konuşan Dışişleri Bakanlığı, İkili Ekonomik İlişkiler Müdürlüğü'nden Daire Başkanı Alp Işıklı ise Japonya Büyükelçiliği tarafından 2001 yılından beri desteklenen 30 projeye 2 Milyon 200 Bin ABD Doları destek verildiğini, uygulanan projelerin iki ülkenin dostluk ilişkilerine önemli katkı sunduğunu belirtti. 
 
Daha sonra DTSO projesinin yanı sıra, Erzurum-Tekman Belediyesi, Nevşehir-Gülşehir Belediyesi ve Ordu-Kabataş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı projelerinin de imza törenleri gerçekleştirildi.
 
Proje yürütücüsü ve DTSO Genel Sekreter Yardımcısı Meryem Özdemir Aydın'ın verdiği bilgilere göre; Suriçi'ndeki DTSO'ya ait Taş Evde önümüzdeki 10 yıl boyunca yürütülecek olan proje kapsamında ilk bir yıl süresince; toplam 240 kadına girişimcilik, iş kurma eğitimleri ve danışmanlığı hizmeti verilecek. Ayrıca yine bir yıl sürecince; iş arayan 100 kadına istihdam bürosu hizmetleri, 144 kadına temel bilgisayar eğitimi, 48 kadına masaüstü yayıncılık eğitimi, 40 kadına kadın giysileri kalıp hazırlama mesleki eğitim programları verilecek. 
 
 
(Diyarinsesi.org MY)
 
 
Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT