1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Japonya Büyükelçiliği'nden Büyükşehir'e ziyaret
Japonya Büyükelçiliği'nden Büyükşehir'e ziyaret

Japonya Büyükelçiliği'nden Büyükşehir'e ziyaret

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Japon Büyükelçiliği heyeti Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Konuklarını Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İlhan Diken ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş ağırl

A+A-

Japon Büyükelçiliği Başkatibi Katsuyori Kawazu, Japon Askeri Ataşesi Taizo Fujita, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı Türkiye Ofisi Başkanı Akio Saito, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı Türkiye Ofisi Proje Danışmanı Miyuki Konnai Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Japon Askeri Ataşesi Taizo Fujita ise Diyarbakır'a gelmekten büyük memnuniyet duyduklarını ve kendilerini kabul ettikleri için Büyükşehir Belediyesine teşekkür ettiklerini belirtti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İlhan Diken, barış süreci ile ilgili bugün geldiğimiz noktada artık barışı ve çözümü konuşuyor olmamız hepimiz için sevindirici bir durum olduğunu, Kürt halkının büyük bir çoğunluğunun sürece olumlu baktığını ve son derece umutlu olduklarını belirtti.

Konuklarıyla görüş alışverişinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş, kent merkezinde nüfusun yüzde 60'nın 25 yaş ve altı olduğunu, eğitim seviyesinin ise Türkiye ortalamasına göre yüzde 85'lerde olduğunu belirtti. İşsizlik oranlarına da değinen Çağdaş, resmi rakamlara göre kentin yüzde 30'u, STK'ların yapmış olduğu rakama göre ise işsizlik oranının yüzde 60 olduğunu aktardı. İşsizlik oranın yüksek olma sebebi konuşan Çağdaş, bölgenin temel geçinme kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu ancak yaşanan süreçlerde köylerde yaşayan insanların kentte göç etmek zorunda kaldıklarını kentte geçim sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. Çağdaş, “bu durum kentte işsizlik oranını artmasına sebep oldu. Ancak güvenli şartların oluşturulması ve insanların köylerine dönmesi durumunda işsizlik oranında düşüş olacaktır” şeklinde konuştu.

Kentte yaşanan işsizlikle ilgili çalışmalar yapıldığı belirten Çağdaş, “bu oranı düşürmek için kent merkezinde özellikle turizm ve hizmet sektörlerine yönelik bir takım aktivite çalışmaları yürütüyoruz. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturduğumuz Eğitim Destek Ev'leriyle kadınlara ve gençlere ilişkin eğitimler vermekteyiz” dedi. GAP projesi ile de ilgili sulanabilir arazilerinin yüzde 30 'unun Diyarbakır il sınırları içerisinde olduğunu söyleyen Çağdaş, bölgenin su kaynaklarının ve tarımsal arazilerinin bölgenin kendisine yetebilecek bir konumda olduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT