1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Japonya Büyükelçiliği BDP'yi ziyaret etti
Japonya Büyükelçiliği BDP'yi ziyaret etti

Japonya Büyükelçiliği BDP'yi ziyaret etti

Japonya Büyükelçiliği Başkatip'i Katsuyori Kawazu, bölgede yaşanan gelişmelere ilişkin bilgi almak üzere BDP Diyarbakır İl Örgütü'nü ziyaret etti.

A+A-

Kawazu'yu BDP Parti Meclisi Üyesi Mümin Ağcakaya ile BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı ZÜBEYDE ZÜMRÜT tarafından karşılandı. İl Başkanlığı odasında yapılan görüşmede Kawazu, çözüm süreci ve seçim sürecine ilişkin sorular sordu.

Sorulara yanıt veren ZÜBEYDE ZÜMRÜT, seçim sürecine ilişkin üç aydır çalışmalar yürüttüklerini belirterek, "Bizim amacımız belediye kazanmak değil. Zaten bölgede seçimleri kazanamamak gibi bir sorunumuz yok. Biz bu seçimleri bir referandum olarak görüyoruz. Biz bu seçimlerin ardından "Öz yönetimle Özgür kimliğe" sloganıyla da yola çıkarak özerkliği inşa etmek istiyoruz" dedi.

Çözüm sürecinde yaşanan gelişmelere de değinen Zümrüt, Kürt halkının başta olmak üzere Türkiye'de yaşayan halkların barış ve çözümden yana olduklarını belirterek, "Kürt halkı bu süreci Kürt tarafının başarısı ve mücadelesi ile başladığını biliyor. Ancak bunun kalıcı barışa dönüşebilmesi için anayasal güvenceye kavuşması gerekiyor ve bu sürecin tek yürütücüsü olan Sayın Öcalan'ın serbest bırakılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Çözüm sürecinin bölgedeki ekonomiye katkısını da soran Kawazu'ya yanıt veren Mümin Ağcakaya, henüz bunun bir dönüşü olmadığını, kalıcı bir barış ortamı ile bunun sağlanabileceğini ifade etti. Kawazu, görüşme sırasında odada bulunan Öcalan'ın son yayınlanan fotoğrafının üzerinde bulunduğu afişi göstererek bunun son dönemde çekilen fotoğraf olup olmadığını sordu. Görüşme sırasında Kawazu'nun tüm konuşulanları not tuttuğu gözlendi. 

HABERE YORUM KAT