1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Japonya Başkatipin'den Ak parti il başkanlığa ziyaret
Japonya Başkatipin'den  Ak parti il başkanlığa ziyaret

Japonya Başkatipin'den Ak parti il başkanlığa ziyaret

Bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Japonya Ankara Büyükelçiliği Başkatibi Makoto Furukawa, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç'ı makamında ziyaret etti.

A+A-

Çözüm süreci hakkında değerlendirmede bulunan Altaç, sürecin çok önemli olduğunu ve sürecin baltalanmasına kimsenin müsaade etmemesi gerektiğini vurguladı. Altaç, "Bu süreç çok önemlidir. Bunu iyi düşünmemiz lazım. Sayın başbakanımıza bu konuda ciddi anlamda destek olmamız lazım. Samimiyet ortaya konulursa bu sorun çözülür. Bu süreç çok önemli bir süreçtir. Bunun hiçbir şekilde baltalanmasına kimse müsaade etmemelidir. Örneğin olağanüstü halin kaldırılması, 2004'te yerel dil ve lehçelerin önünün açılması bunlar tamamen AK Parti'nin icraatıdır. AK Parti bunlarla yetinmedi. Siyasi partiler kanununda yerel dillerde propaganda yapılması, üniversitelerde Kürtçe eğitimin önünün açılması ve son olarak anadilde savunmanın yollarının açılmasını sağladı. Bu da bize AK Parti'nin bu sorunun çözümünde ne kadar samimi olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

2014' yılında yapılacak yerel seçimlere çok ciddi anlamda hazırlandıklarını belirten Altaç, hedeflerinin tüm ilçe ve belediyeleri alarak Diyarbakır'a en iyi hizmeti sunmak olduğunu aktardı.

Japonya Ankara büyükelçiliği başkatibi Makoto Furukawa ise kendilerini kabul eden AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç'a teşekkür ederek Türkiye'nin AK Parti ile son 11 yılda çok ciddi bir şekilde ön plana çıkan ve dünyada söz sahibi bir ülke haline geldiğini belirtti. Furukava Asya'da Güney Kore'den sonra Türkiye'yi en çok seven ülkenin Japonya olduğunu dile getirdi.

HABERE YORUM KAT