1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Jandarma trafik eğitimi veriyor
Jandarma trafik eğitimi veriyor

Jandarma trafik eğitimi veriyor

Diyarbakır'daki etkinlikte polis kıyafeti giyen çocuklar, trafik ekipleriyle uygulamaya katıldı. Jandarma ise köylerde trafik eğitimi veriyor.

A+A-
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, Karayolları Güvenliği ve Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında trafik kurallarına dikkat çekmek amacıyla, polis kıyafeti giydirdiği bir grup orta okul öğrencisiyle uygulama yaptı.
 
 
Sürücülerin emniyet kemeri takıp takmadığını kontrol eden çocuklar, kemerlerini takmayan ve cep telefonlarıyla konuşan sürücüleri uyardı. Çocuklar, polislerle sürücülere karanfil verip, çikolata ikram etti. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Komiser Yardımcısı Mustafa Erdem, sürücülerde trafik bilinci oluşturmak amacıyla etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
 
"Huzurlu ve güvenli bir ortamda yaşamak için böyle organizasyonlar yapıyoruz. Sürücülerden olumlu yanıtlar alıyoruz" diyen Erdem, şunları kaydetti:
 
 
“Etkinliklerimiz çerçevesinde sürücülerin emniyet kemeri takması ile seyir halinde iken cep telefonu konuşmaları konusunda uyarıyoruz. Bu algıyı oluşturmak için bazı çocuklarla etkinlik düzenliyoruz.  Uygulamada hatalı sürücülere ceza kesmedik. Sadece emniyet kemerini takmalarını ve araç kullanırken cep telefonu kullanmamalarını tavsiye ettik."
 
 
Sürücü Zafer Eğilli, uygulamayı beğendiğini belirterek, "Emniyet kemerini takmamıştım. Çocukların uyarması sonucu emniyet kemerini taktım. Çocuklara duyarlılıkları nedeniyle teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
 
Çocuklardan Utku Çelebi ise uygulamanın faydalı olduğunu belirterek, "Sürücülerin bizi dikkate aldığı için daha mutlu oluyoruz" dedi.
 
 
Etkinlikler kapsamında daha sonra Şeyh Said Meydanı'nda da emniyet ve sağlık müdürlüğü ekipleri vatandaşlara ilk yardım konusunda uygulamalı eğitim verdi. İl Sağlık Müdür Yardımcısı Hakan Karakaş, farkındalık oluşturmak amacıyla eğitimi verdiklerini söyledi.
 
 
Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı birimleri, 2 Mayıs-9 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Trafik Haftası etkinlikleri çerçevesinde öğrencilere dönük eğitimleri sürdürüyor.
Bu doğrultuda Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca; Bağlar İlçesi Gömmetaş İlköğretim Okulunda Trafik Haftası nedeniyle bilgilendirme ve eğitim semineri gerçekleştirdi. Eğitim ve bilgilendirme seminerinde, Gömmetaş İlköğretim Okulu Öğrencilerine trafik kuralları, trafikte dikkat edilecek konular hakkında bilgi verilmiş ve trafik kurallarıyla ilgili uygulama yaptırıldı. Öğrenci ve çocukların eğitimi için icra edilen çakışmalara devam edileceği belirtildi.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT