1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Jandarma inceleyecek
Jandarma inceleyecek

Jandarma inceleyecek

28 Kasım günü Dört Ayaklı Minare önünde katledilen, öldürüldüğü günden bu yana kayıp delil iddialarıyla gündeme gelen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin vurulduğu yerdeki olay yeri incelemesinde yetki, jandarmaya verildi.

A+A-

Jandarmanın, Sur’daki yasak biter bitmez olay yerinde inceleme yapacağı belirtildi. Bu incelemede, olay günü canlandırma yöntemiyle yenilenecek.


Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 28 Kasım 2015 tarihinde Dört Ayaklı Minare önünde, düzenlenen basın açıklamasının hemen akabinde katledildi. Elçi’nin öldürülmesinden sonra olay yeri ile ilgili inceleme yapılmak istendiğinde, açılan ateş nedeniyle deliller yeterince toplanamadı. Soruşturma devam ederken, kimi mermi çekirdekleri ile kamera görüntülerinin bazı aralıklarının, kayıp olduğu öne sürüldü. Elçi soruşturmasını takip eden avukatlar da delillerin kayıp olduğu iddiasını sürekli gündeme getirdi.


Avukatlar olayın başından bu yana soruşturmanın muhtemel zanlılarının polis olabileceğinden bahisle, olay yeri inceleme, delil toplama de diğer kriminal işlemler için jandarmanın görevlendirilmesini talep ediyordu.


Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır Barosu ve soruşturmayı izlen avukatların bu talebi Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kabul edildi. Başsavcılık, olay yerini incelemek ve kalan delilleri toplamak için jandarmayı görevlendirdi. Bu doğrultuda, Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı’nın, 5 kişilik bir araştırma heyeti oluşturduğu belirtildi. Oluşturulan heyetin çalışmalarına Sur'da 54 günü geride bırakan sokağa çıkma yasağının kaldırılmasından sonra başlayacağı ve olay yerinde soruşturma savcılığı nezaretinde keşif de yapacağı bildirildi. 

Edinilen bilgiye göre, bu yeni keşif sırasında, Elçi öldürüldüğü sırada sokakta bulunan polislerden hangisinin hangi noktadan ateş ettiği, dosyadaki ifadeler ve görüntüler de esas alınarak canlandırılacak.

Bu yöntemle Elçi'yi öldüren merminin hangi noktadan geldiği tespit edilmeye çalışılacak. Ayrıca, "yara balistiği" incelemesi kapsamında merminin atış seyrinin belirlenmesi için lazer ışınları da kullanılacak
 

Bütün görüntüler Adli Tıp’ta


Bu arada savcılık dosyadaki bütün görüntüleri Adli Tıp Kurumu'na gönderdi. Adli Tıp, Elçi'nin vurulduğu değerlendirilen zaman aralığındaki silah seslerinden Elçi'nin vurulduğu anda hangi tür silahların ateşlendiğini tespit etmeye çalışacak.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler