1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İzol aşireti ,2 husumetli aileyi barıştırdı
İzol aşireti ,2 husumetli aileyi barıştırdı

İzol aşireti ,2 husumetli aileyi barıştırdı

Diyarbakır İzol Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi’nde arazi anlaşmazlığı nedeniyle aralarında çıkan kavga sonucu husümet bulunan Küri Aşiretinden Kaya, Cemal Dini aşiretinden Taş Ailesi’ni barıştırdı.

A+A-

Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi’ndeki Belediyeye ait Zerga siyamed Akbaş Taziyeevinde gerçekleştirilen barış törenine, Türkiye’nin en büyük aşiretlerinden İzol Aşireti mensupları, Cemal Dini ve Küri Aşireti mensupları ile yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Barış yemeği nedeniyle taziye evinin önünde uzun kuyrukların oluştuğu gözlenirken, yemek öncesi dualar edildi. 


AKBA: “KAN DAVALILARI BARIŞTARMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİR”


Barış yemeğinde konuşan Diyarbakır İzol Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İş adamı İrfan Akba, Yönetim kurulu üyelerimiz  Abdurrahman Çiçek ,Emin Ağaç ve Cengiz İzol ‘un  girişimleri sonucu barışa vesile olduklarını ifade ederek, “Kan davası, sosyal, psikolojik ve sosyo-ekonomik boyutları olan ve kökü cahiliye dönemine dayanan çağdışı bir uygulamadır. İnsanların huzur ve güvenini bozan, birçok zulüm ve haksızlıklara sebep olan bu kötü adet, ülkemizin özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesinin kanayan ve canlılığını koruyan toplumsal bir yarasıdır.

 

Bu uygulama ayrıca mahkeme, güvenlik, hastane, hapishane gibi pek çok kuruma aşırı yükler getirerek; geride binlerce çocuğu, kadını çaresiz ve bakıma muhtaç bırakarak büyük dramlar yaşatmıştır. Gerçekten, gönlünde Allah inancını taşıyan bir mü’min, öldürülmeye değil hürmete layıktır, mü’min öldürülmez; ancak ve ancak ona hürmet edilir. Mü’mine hürmet etmek, gönlündeki Allah inancına hürmet etmektir.hz peygamber s.a.v Muhammed mustafa efendimiz; Hiçbir ferdi azarlayıp kırmadı, Kan davası güdüp adam vurmadı. Bizlerde örnek olmalıyız. Kan davalarını sona erdirmek bütün sivil toplum kuruluşlarının temel bir görevi olmalıdır” dedi. 


ÇİÇEK: “KAN DAVALARI TOPLUMUN KANAYAN YARASIDIR”


Diyarbakır İzol Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Çiçek ise, Kan davalarının toplumun kanayan yarası olduğuna vurgu yaparak, “Bu kanayan yarayı mutlu sonla bitirmek bizlere de kısmet oldu. Kan davaları, şiddet hiçbir zaman kimseye faydalı olmamıştır. Aksine zarar vermiştir. Barışa katkı sunmak bir insanlık görevidir. Kan davaları barışla sonlandırılmalıdır. En büyük görev ailelere ve aşiretlere düşmektedir. Ölümler asla fayda getirmez. Bir insanı öldürmek kainatı öldürmek demektir. Bunu unutmayalım. Emeği geçen tüm aşiret büyüklerimizden Allah razı olsun. Çok mutluyuz” dedi. Konuşmaların ardından her iki aşiret üyeleri, birbirleriyle tokalaşarak, barıştı. Barışmanın ardından katılanlara yemek ikram edildi. 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler