1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İzmirli işadamları Diyarbakır'da
İzmirli işadamları Diyarbakır'da

İzmirli işadamları Diyarbakır'da

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır Girişimci İş Adamları Derneği (DİGİAD) Başkanı Alaaddin Korkutata'nın misafiri olarak İzmir'den gelen işadamlarını ve sanayicileri makamında kabul etti.

A+A-
İzmir'den gelen heyeti Valilik binası önünde karşılayan Vali Kıraç, misafirleriyle bir süre makamında görüştükten sonra Valilik Toplantı Salonuna geçti. Kıraç, İzmir'in işadamlarını ve sanayicilerini Diyarbakır'da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Vali Kıraç, şöyle dedi:
 
"Diyarbakır 12 bin yıllık kadim bir kenttir. Peygamber Efendimizin vefatından 7 yıl sonra İslamiyet ile tanışan ilk Anadolu şehridir. Cahit Sıtkı Tarancı, Ziya Gökalp, Sezai Karakoç bölgenin yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden birkaçıdır. Diyarbakırımız, kadim kentler denildiğinde ilk akla gelen şehirlerdendir. Bu şehir anıldığında kültür varlıklarıyla, tarihiyle anılır. Diyarbakır'da yapılan çalışmalarla Diyarbakır bir kültür şehri, bir tarih şehri, bir edebiyat şehri, bir şiir şehri olmasının yanında, gelişmesini hızlı adımlarla tamamlayan bir sanayi şehri, bir turizm şehri, bir hizmetler şehri olma yolunda ilerlemektedir. Bizler de bu konuda hassasiyetle çalışmalarımızı yürütüyoruz."
 
Bölgede son 30 yılda ''kör bir kavganın" hakim olduğunu ve bu kavgadan ötürü Diyarbakır'ın geri kaldığını ancak yaşanan yeni süreçle bir atılım yapacağını söyleyen Vali Kıraç, çözümün en önemli ayaklarından birinin de insanlara ayakta durabilmeleri için ekonomik değer sağlayabilmek olduğunu anlattı.
 
Kıraç, şunları kaydetti:
 
"Organize sanayiye ek 188 hektarlık alan tahsis ettik. Alt yapı çalışmaları devam ediyor. 120 hektarlık bir Tekstil Kent ya da Tekstil İhtisas Organize Sanayi adı altında bir çalışmayı yürütüyoruz. Orada 188 hektar büyüklüğünde bir lojistik köy kuruyoruz. Bunları bir bütün halinde değerlendiriyoruz. İnşallah önümüzde ki günlerde küçük sanayi siteleriyle, ihtisas organize sanayileriyle bölgedeki bu yatırımları sürdüreceğiz. Bölgemizdeki teşvik sisteminden yararlanmak için çok sayıda müracaat da bulnuyor."

HABERE YORUM KAT