1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İzmir'den Diyarbakır'a gönül köprüsü
İzmir'den Diyarbakır'a gönül köprüsü

İzmir'den Diyarbakır'a gönül köprüsü

İmralı ile yeniden başlatılan müzakere sürecine bir destek de İzmir'den geldi.

A+A-

AK Parti Milletvekili Sait, 100 kişilik bir heyetle Diyarbakır'a gidecek. Sait, STK temsilcilerinden vatandaşa, şehit annelerinden PKK'lıların yakınlarına kadar herkesle temas kuracaklarını söyledi

Balkan göçmeni olan AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, İzmir'deki Kürt algısının farklılığına vurgu yaptı. Balkan-Anadolu başlıklı bir projesinin detaylarını BUGÜN'e anlatan Sait, Şanlıurfa'ya gittiklerini ve ikinci duraklarının Diyarbakır olduğunu belirtti.

İmralı ile başlatılan müzakere sürecine destek için böyle bir ziyaret yapacaklarını aktaran Sait, konuyu Başbakan Erdoğan ile de istişare ettiklerini belirtti. 100 kişilik ekibin eşleriyle birlikte İzmir'den Diyarbakır'a gideceğini anlatan Sait, "Ağlayan hep anneler oluyor. Şehitlerimizin anneleri orada. PKK'nın kandırarak dağa götürdüğü annelerin evlatları da ölüyor o anneler de orada. İnsanlar çocuklarını kaybediyor. Kadınlar ve anneler üzerinden iletişimi yapacağız" dedi.   

BAYDEMİR'E DE UĞRAYACAĞIZ

İzmir nüfusunun 3'te 1'inin Balkan göçmeni olduğunu söyleyen Rıfat Sait de Kosova göçmeni. İzmir'de Balkan Anadolu Derneği adı altında bir STK kurduklarını ve Balkan Anadolu projesini hayata geçirdiklerini anlatan Sait, "Hem Balkan hem Anadolu her yer arasında bir gönül olsun köprü olsun istedik. Derneğin iki başkanından biri Kürt diğeri Arnavut. İzmir'de yargıların silinmesini hedefliyoruz. Süreç başladığı için Diyarbakır ziyaretinin ayrı bir anlamı ve önemi olacak. Bu sürece destek olmak amacıyla 3 gün Diyarbakır ve 1 gün de Mardin'de geçireceğiz. Esnafı, STK'ları ve Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret edeceğiz. Halkı da dinleyeceğiz. Çünkü bugüne kadar bu iş, hep uzaktan kumanda ile yapılmış. En önemli çözüm halkı dinlemekten geçiyor. Halk ne diyor onarla kulak asmak biz de bunu yapacağız" diye konuştu.  

SİZİ TAŞLARLAR DİYORLAR

Ekibin STK temsilcileri, akademisyen, milletvekilleri ve halktan oluşacağını belirten Sait şunları söyledi: "Eşlerimizi de alacağız. Çünkü bu olayda aileyi unuttuk.

Oradaki anneleri, kadınları dinleyeceğiz. Bazıları 'sizi taşlarlar' şeklinde söylentiler yayıyor. Ama işte tam da bu yanlış algıyı kırmak için gitmek istiyoruz. 'Diyarbakır'a gidilirse saldırı olur' deniliyor. Diyarbakır, Mardin bizim bir vilayetimiz oralara gitmezsek nasıl oralar bizim deyip oralardaki sorunları giderebiliriz. Yanlış bir algı oluşmuş. Giderek oradaki insanları dinlemek son derece önemli. Birçok kişi ilk kez gitmiş olacak. Korkarak, ürkerek değil Manisa'ya Muğla'ya gider gibi gideceğiz. Diyarbakır da Türkiye'nin ve önemli bir şehir orada yaşayan Kürtlerle de kardeşimiz."

İZMİR'DE KÜRTLERE FARKLI BAKANLAR VAR

İzmir'den bir ekibin doğuya ziyaretinin daha anlamlı olduğunu söyleyen Rıfat Sait, "Bizim de kabahatimiz çok. Yıllarca o topraklara gitmedik, gidemedik" dedi. Sait, Galip Ensarioğlu'nun ev sahipliğinde yapılacak ziyaretle ilgili "Başka bir topluluk gitse bu kadar etki yapmaz. Ama İzmirli gittiği zaman daha anlamlı ve etkili olacağını düşünüyoruz. Çünkü hâlâ İzmir'de Kürt kardeşlerimize farklı bakanlar var. Gönül kazanmak, sürece destek vermek ve doğulu kardeşlerimizin gönlünü almak istiyoruz" diye konuştu.

KARDEŞLERİMİZİ KAZANMAK İSTİYORUZ

Çanakkale şehitliğinde Arnavut ile Kürdün yan yana yattığını hatırlatan Sait, "Bize şimdi ne oluyor ki anlaşamıyoruz, neyi paylaşamıyoruz bizim bunu anlatmamız lazım. Onların yemeğini yiyip, çayını içeceğiz. Biz de börek götüreceğiz. Onlar Harran ovası oynar, halay çeker biz de Vardar ovası oynarız. Kardeşlerimizi kazanmak istiyoruz. Bir yanlış anlama anlatma ve algı sorunu olabilir. Yoksa Kürt kardeşlerimizle bizlerin ne sorunu olabilir.  Aynı sıkıntıları Balkanlar da yaşadı. Onlara su bile vermemişler. Ama biz şimdi oraya yerleştik. İzmir, Bursa, Edirne de balkan göçmenleri yaşamaya devam ediyor. Biz, Kürt sorunu olarak değil, bir PKK sorunu olarak görüyoruz ve oradaki kardeşlerimizi dinlemeye, almamaya gidiyoruz. Çünkü anlayış için önce iletişim gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT