1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İzmir’de Diyarbakır’ı yaşayan adam
İzmir’de Diyarbakır’ı yaşayan adam

İzmir’de Diyarbakır’ı yaşayan adam

Eski Profesyonel ve amatör futbolcuların ilginç ve önemli anılarını yazmaya devam ediyoruz.

A+A-

Bu kapsamda dün Futbol yaşantısının tamamına yakınını İzmir’de geçiren, ancak aklı hep memleketi Diyarbakır’da olan Remzi Kızgın’a konuk olduk.


Futbola 13 yaşında Diyarbakır’da dönemin gözde takımlarından Lice Kayaspor’da başlayan Remzi Kızgın, burada 4 sezon futbol oynadıktan sonra sırasıyla Yolspor, Tekkapıspor, Etbalıkspor, Ziraatspor ve Dicle Üniversitesi futbol takımlarında oynadı. 1988’de dönemim 2. Lig takımlarından İzmir Bergamaspor’a transfer olan Kızgın iyi geçirdiği sezonun ardından takımı ile sözleşme yeniledi.
 
23 yıllık İzmir macerası böyle başladı


İzmir’de beklemedik şekilde cazip bir cazip bir teklif aldığını anlatan Kızgın, İzmir serüvenini şöyle anlattı:


 “1988- 89 sezonunun ilk maçında Bergamaspor- İzmirspor maçının gözlemcisi olan ve uzun yıllar Diyarbakır’da hakemlik yapan Elazığlı hemşerimiz Ertuğ Fırat karşılaşmadan sonra beni yanına çağırdı. Kendisinin Menemen Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü (META)’ünde kurum müdürü olduğunu ve Metaspor’da oynamam karşılığında bana kadrolu iş teklifinde bulundu. Ben de bakmakla yükümlü olduğum bir ailem vardı.

O dönem şimdi ki gibi 2. lig takımlarında para pul da yoktu ve tereddütsüz bu teklifi kabul ettim. Bergamaspor ile sözleşmemi feshedip İzmir’in köklü kulüplerinden olan Metaspor’a transfer oldum. Metaspor’da 12 yıl futbol oynadım. 4 sezon da kaptanlığını yaptığım Metaspor’da 5 şampiyonluk yaşadım. Sonra bu takımda 10 yıl teknik direktörlük yaptım ve bütün alt yapı kademelerinde liglere girip 10 yılda 18 şampiyonluk yaşadım. Bunların en önemlisi 1999- 2000 sezonunda 14- 16 genç takımı ile namaglup olarak Türkiye ikincisi olmamızdı. Final maçları lig usulü yapıldı ve biz 3 maçta da berabere kalıp 2. olduk. Bizimle berabere kalıp diğer rakiplerimizi yenen Zeytinburnu ise şampiyon oldu. Ama biz de namaglup 2. olduğumuz için kıvançlıydık.”
 
Diyarbakır hasretine daha fazla dayanamadı


4 yol önce Diyarbakır Tarım İl Müdürlüğüne atanan Mehmet Ali Koçkaya’nın kendisine Ziraatspor’un başına geçmesi teklifinde bulunduğunu belirten Kızgın, “Menemen’de tam 23 yıl yaşadım. Ama bir tarafım hep Diyarbakır’da, çocukluğumun ve gençliğimin geçtiği Fiskaya’daydı. Velhasıl Diyarbakır’a olan özlemim nedeniyle bu teklifi hemen kabul ettim. Mehmet Ali Koçkaya ile Ziraatspor’da da çok güzel işler yaptığımıza inanıyorum. Evvela takıma bir çim saha yaptırdık. Atıl olan kulüp binasını yeniden elden geçirdik. 3 yılda 18 futbolcu profesyonel takımlara kazandırdık. Bunlardan Doğukan Efe Osmanlıspor’a, Murat Kaya ise Bucaspor’a gitti. Menemen’de yetiştirdiğim 20 dolayında futbolcu da bu gün Türkiye’nin değişik liglerinde futbol oynuyor” diye konuştu.
 
Diyarbakır A.Ş.’de umduğunu bulamadı


Geçen sezon büyük umutlarla gittiği Yeni Diyarbakırspor A.Ş’de altyapı koordinatörlüğü görevine getirildiğini anlatan Kızgın, bu serüvenini de şöyle anlattı: “Diyarbakırspor benim her daim hayalimdi. Bu nedenle Yeni Diyarbakırspor A.Ş.’de büyük umutlarla ile başladım. Ne var ki her şey çok iyi giderken takımdan ayrılmak durumunda kaldım. Diyarbakırspor A.Ş.’den neden ayrıldığımı hala anlamış değilim. Ama bütün bunlar geride kaldı. Önemli olan bu saatten sonra yapacaklarımızdır. Şu anda GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsünde bir futbol takımı kurduk. Bütün altyapı kademelerinde yarışmalara gireceğiz. Ancak temel hedefimiz futbolcu yetiştirmek olacak. Ömrümüz yeterse yetiştireceğimiz futbolcular 4 – 5 yıl sonra profesyonel takımlarda top koşturmaya başlar.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler