1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. İzmir’de 48 kadın gözaltına alındı
İzmir’de 48 kadın gözaltına alındı

İzmir’de 48 kadın gözaltına alındı

Paris ve Silopi’de öldürülen kadın siyasetçileri anmak amacıyla İzmir’de bir araya gelen kadınlara müdahale eden polis, aralarında HDP İl Eş Başkanı Dilek Aykan’ın da bulunduğu 35 kadını gözaltına aldı.

A+A-

Bornova’da ise bölgede süren çatışmalara dikkat çekmek isteyen ve aralarında Evrensel muhabirinin de olduğu 13 Kadını gözaltına alındı.

Özgür Kadın Kongresi-Kongreya Jinên Azad (KJA) İzmir bileşenlerinin çağrısıyla, 10 Ocak 2013’te Paris’te PKK kurucularından Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris Temsilcisi Fidan Doğan, gençlik hareketi üyesi Leyla Şaylemez ile 4 Ocak’te Silopi’de öldürülen Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Meclis üyesi Seve Demir, KJA üyesi Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eş Başkanı Pakize Nayır’ı anmak amacıyla Kıbrıs Şehitleri Caddesi Erbil Süer önünde bir araya gelen kadınlara polis müdahale etti.

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre, kentteki diğer kadın kurumlarının da destek verdiği eylem başlamadan, eylemin yapılacağı alana gelen polisler kadınlara müdahale ederek, aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Eş Başkanı Dilek Aykan’ın da aralarında bulunduğu 35 kadını gözaltına aldı.

Müdahale sırasında DİHA İzmir muhabiri Serfiraz Gezgin ve Kızılbayrak muhabiri Hatice Erhan’ın görüntü alması polislerce engellendi. Darp edilerek gözaltına alınmaya çalışılan kadın gazeteciler, diğer gazetecilerin tepki göstermesi üzerine serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan 35 kadın İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Bornova’da 13 gözaltı

İzmir’de Bornova metro girişinde ise basın açıklaması ve oturma eylemi yaparak bölgede süren çatışmalara dikkat çekmek isteyen Barış İçin Kadın Girişimi üyeleri gözaltına alındı.

Haber takibi için orada bulunan Evrensel Muhabiri Eda Aktaş’ın da aralarında olduğu 13 kadın, okunan metne dairı Savcılık kararı olduğu gerekçesi ile gözaltına alındı.

Evrensel’in haberine göre, hazırladıkları metni elden ele dolaştırarak okuyan kadınların, “devletin kurumlarını aşağılama” içeriği taşıyan TCK 301. maddeye aykırı hareket ettikleri ileri sürüldü.

Gözaltına alınan kadınlar ve Evrensel muhabiri Eda Aktaş Alsancak Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Konak Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldüler.

HABERE YORUM KAT