1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İyotlu tuz koruyor!
İyotlu tuz koruyor!

İyotlu tuz koruyor!

İyotlu tuz tiroit kanserinden ve guatrdan korunmada önemli,İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, iyotlu tuz kullanımının tiroit kanserinden ve guatrdan korunmada önemli rol oynadığını belirterek, batılı ülkelerde iyotlu tuz kullanımıyla endemik gua

A+A-

Mocan, Kanser Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü'nün nüfusunun yüzde 10'undan fazlasında tiroit rahatsızlığı olan bölgeleri "endemik guatr bölgeleri" olarak kabul ettiğini ve Türkiye'nin de bu bölge kapsamındaki ülkelerden biri olduğunu kaydetti.

Bu durumun ana nedenlerinden birinin de iyot yetersizliği olduğuna dikkati çeken Mocan, tiroit kanserinde iyot kullanımının önemine işaret etti.

TİRİT BEZİ NORMAN YAPIYOR

Mocan, tiroit bezinin hormon yapımında iyotu kullandığını belirterek, "Bu nedenle yaygın guatr olan bölgelerdeki kişilerde guatrın nedeni iyot eksikliğidir. İyot eksikliği olduğu zaman tiroit bezi hormon yapımı için daha çok çalışır ve buna guatr denir. Bu nedenle tiroit bezinin büyümesini engellemek için iyot tuzlara katılarak kullanılmaktadır" ifadelerini kullandı.

Tiroit bezinin fazla çalıştığı durumlarda, fazla çalışan hücreleri öldürmek için iyota radyoaktif madde katıldığını ve hastaya verildiğini aktaran Mocan, şunları kaydetti:

"Bu şekilde radyoaktif iyot fazla çalışan bezi normal seyrine çeker. Eğer iyotlu tuz ile guatr oluşumu engellenirse tiroit kanser gelişim oranında tüm toplumda azalma meydana gelir. Bu da iyotun koruyucu etkisini gösterir. Tiroit hormonunun sentezi için çok gerekli bir mineral olan iyot en kolay yoldan tuzla alınıyor. İyotlu tuz kullanımı tiroit kanserinden ve guatrdan korunmada önemli rol oynuyor. Batılı ülkelerde iyotlu tuz kullanımıyla endemik guatrın kaybolduğu, agresif tiroit kanserlerinin de azaldığı gözlemleniyor. "

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT