1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İtfaiye gönüllüsü öğretmenlere sertifika
İtfaiye gönüllüsü öğretmenlere sertifika

İtfaiye gönüllüsü öğretmenlere sertifika

Diyarbakır'da doğal afetlerde arama kurtarma çalışmalarında yer almak isteyen Eğitim-Sen üyesi öğretmenler İtfaiye Daire Başkanlığı'ndan aldıkları teorik ve pratik eğitimin ardından sertifika almaya hak kazandı. 24 kişiden oluşan grubun amacı öncü grup ol

A+A-

Özellikle Van depremi sırasında gündeme gelen arama kurtarma ekiplerinin yetersiz olması KESK'e bağlı Eğitim-Sen üyesi öğretmenleri harekete geçirdi. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'na arama kurtarma çalışmaları konusunda eğitim almak için başvuruda bulunan 24 öğretmen teorik ve pratik eğitimini tamamladı. Öğretmenlere 25 Eylül- 1 Ekim İtfaiye Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan törenle sertifikaları verildi.

İtfaiye Daire Başkanlığı'nın Kantar'daki merkezinde yapılan törende konuşan İtfaiye Daire Başkanı Hakkı Bilici, yüzde 97 risk altında olan bölgede yaşadığımızı hatırlatarak, “Sadece yerel yönetimler ya da devlet eliyle yapılacak arama kurtarma çalışmalarıyla bunun altından kalkılamayacağını, özellikle sivil toplum kuruluşlarının da bu eğitim içerisinde yer alması gerektiği konusunda bir kanaat oluşturduk” dedi.

Başlangıcını Diyarbakır'da yapmak üzere, 24 gönüllü öğretmeni eğitim grubuna dahil ettiklerini ifade eden Bilici, “Amacımız profesyonel ekiplerin olay yerine varıncaya kadar afette ilk müdahaleyi yapabilecek eğitimli grupları oluşturarak, can ve mal kaybını en aza indirmek” diye konuştu. Bilici, bu çalışmaların salt Diyarbakır'da değil bölgedeki diğer illerde de sendika ve sivil toplum örgütleriyle yürütüleceğini söyledi.

Diyarbakır İtfaiyesinin 86. kuruluş yıldönümü olduğunu hatırlatan Bilici, 120 personelle 24 saat halkın hizmetinde olduklarını sözlerine ekledi.

İpek'den öğretmenlere teşekkür

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek de duyarlılıklarından dolayı öğretmenlere teşekkür etti. “Gönüllü öğretmenlerin pratik eğitimlerine katılmıştım.  İstikrarlı bir duruş söz konusuydu. Bundan sonra da devam edeceğine inanıyorum” diyen İpek, “Elbette ki ortak akılla kentimize, bölgemize, coğrafyamıza ortak bakış açısının en pratik göstergelerinden biri olan dayanışmalardan birini burada sergilemekteyiz” dedi. Bu çalışmaları daha ileri bir boyutta ve daha fazla sayıda devam ettireceklerini ifade eden İpek, ekolojik ve sosyal alanda da ortak projeler yapacaklarını söyledi. İpek, “Bütün KESK üyeleriyle ortak bir dayanışmayı yakalayacağımıza ve birlikte yürüyebileceğimize inanıyorum. Gelecek bizimdir” diye konuştu.

Eğitim Sen Şube Başkanı Kasım Birtek ise “Bir musibet bin nasihate bedeldir” sözleriyle başladığı konuşmasında daha önce yaşanan doğal afetler nedeniyle bu çalışmaya yöneldiklerini belirtti.  Birtek, “Gölcük, Bingöl ve son yaşanan Van depreminde hem devletin acizliğini hem de kendi eksikliğimizi gördük. Bunun üzerine bir kurgulama yaparak Eğitim Sen ekibi oluşturmaya karar verdik” dedi. Çalışmaların disiplinli bir şekilde sürdüğünü ifade eden Birtek, yeni ekipler oluşturarak bölgedeki şubelerle ortaklaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Konuşmaların ardından gönüllü öğretmenlere yeterlilik belgelerini Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek, Başkan Danışmanı Dr. İlhan Diken, Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, Genel Sekreter Abdullah Sevinç, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yıldız, İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Fatih Turşak ve İtfaiye Daire Başkanı Hakkı Bilici'nin elinden aldı.

Törende ayrıca İtfaiye Daire Başkanlığı'nda görev yapan üç personele takdir, 11 personele ise teşekkür belgesi verildi.