1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İtfaiye 3 ayda bin 605 anız yangını söndürdü
İtfaiye 3 ayda bin 605 anız yangını söndürdü

İtfaiye 3 ayda bin 605 anız yangını söndürdü

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, son üç ayda bin 605 anız yangınını söndürdü, yıl içinde 82 orman yangınına müdahale etti.

A+A-

Diyarbakır’da haziran ayında başlayan hasat zamanının ardından tarla sahipleri tarafından çıkarılan anız yangınları hem insanlar hem doğadaki canlılar için tehlike oluşturuyor.

Topraktaki organik canlıları öldürdüğü ve verimi düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanan anız yangınları, en çok Bismil, Ergani ve Silvan ilçelerinde görülürken, uyarılara rağmen anız yangınları her yıl giderek artıyor. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, son üç ayda mesaisini büyük oranda anız yangınlarını söndürmeye ayırdı.


Üç ay içinde yetki alanı olmamasına rağmen bin 605 anız yangınına müdahale eden itfaiye ekipleri, toprağın verimini düşüren, trafik kazalarına, ormanlık alanların yanmasına ve hava kirliliğine neden olan anız yangınlarına 230 personel ve 54 araçla müdahale etti, bu yangınlarda 2 itfaiye aracı kullanılamaz hale geldi.

ORMAN YANGINLARI ARTTI


Yıl içinde 82 orman yangınının yaşandığı belirtilirken, özellikle Lice kırsalında çıkan orman yangınlarının söndürülmesi için ekiplerin günlerce çalıştığı kaydedildi.


İtfaiye Daire Başkanlığı Arama Kurtarma Şube Müdürü Reşat Bakan, bu yıl hem anız hem orman yangınlarında ciddi bir artışın yaşandığını ifade ederek, anız yangınlarının en büyük zararı doğaya verdiğini söyledi. Anız yangınlarının kent merkezi için tehlike oluşturduğuna dikkat çeken Bakan, “Bu tür vakaların önüne geçmek için özellikle çiftçilerin sağduyulu davranması gerekiyor. Sağduyulu davranışlarla bu durumun önüne geçebiliriz. Aksi taktirde araçlarla yangını söndürmekle bu tarz yangınların önüne geçemeyiz” dedi.


Anız yangınlarının ekonomik ve ekolojik açıdan çok ciddi zararlarının olduğunu dile getiren Bakan, “Sonuçta yangın çıkan toprakta yaşayan canlılar yok oluyor. Canlıların yok olması da ekolojik dengenin bozulmasına vesile oluyor. Bu da tüm kent için ciddi bir tahribattır. İleri ki dönem için zararların sonuçları oldukça ağırdır, toprak bir müddet sonra tamamen çoraklaşıyor ve verim oldukça aşağıya düşüyor” diye konuştu.

“BİR KÖYÜ YANMAKTAN KURTARDIK”


Bu yıl Çınar ilçesinde yaşanan anız yangınına itfaiyenin zamanında müdahalesinin olmaması halinde bir köyün komple yanabileceğini kaydeden Bakan, “Arkadaşlarımızın büyük bir fedakarlığıyla bu olumsuz durumun önüne geçebildik. Bu olayda bir itfaiye aracımız yanarak kullanılmaz hale geldi. Bu biraz bilinçle alakalıdır, eğer o çiftçi veya köylü bilinçli olursa bu yakma işlemini gerçekleştirmez. Onun için de ısrarla bizler duyarlılık çağrısı yapıyoruz. Bu duyarlılığın herkeste gelişmesi gerekiyor ki bu olumsuzluğun önüne geçelim” şeklinde konuştu.


(YRT-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler