1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İtalyan heyet belediyeyi ziyaret etti
İtalyan heyet belediyeyi ziyaret etti

İtalyan heyet belediyeyi ziyaret etti

İtalya’nın Sardinya Özerk Bölgesi’nden Diyarbakır’a gelen bir heyet, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

A+A-

İtalya Marjinalleştirilmeye Karşı Sardinya Derneği (ASCE) Başkanı Antonio Pabis, Cagliari Kent Meclisi üyeleri Enrico Lobina ve Matteo Sestu ile Sardinya Özerk Bölgesi’nin danışmalarından Gavino Sale, Luca Pizzuto ve Paolo Zedda’dan oluşan heyet, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

Heyeti, Belediye Eş Başkan Vekili Cihan Aydın ile Genel Sekreter Fethi Suvari karşıladı. Çözüm süreci ve Federal Kürdistan Bölgesi ile Rojava’dan gelen mültecilerin durumu ve Kobanê’nin inşası konusunda bilgi alan heyet üyeleri, siyasi delegasyon olarak hem hükümet başkanından hem de Sardinya Özerk Bölgesi başkanından buraya kaynak aktarılması için taleplerde bulunacaklarını söyledi.

 

Heyet üyelerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Eş Başkan Vekilimiz Cihan Aydın ise, savaştan kaçıp Diyarbakır’a sığınanlara Büyükşehir Belediyesi olarak asgari yaşam koşullarını sağlamaya çalışıp misafir ettiklerini söyledi.  

Aydın, görüşmenin ardından heyet üyelerine Diyarbakır Gezi Rehberi ile plaket; heyet üyeleri ise, Aydın’a Sardinya Özerk Bölgesi bayrağı ve rozet verdi.

 

Yenişehir ilçesi Fidanlık Alanı’nda bulunan kampta kalan Êzidi vatandaşları sabah saatlerinde ziyaret geden heyet üyeleri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Demokratik Bölgeler Partisi’ni (DBP) de ziyaret edecek.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler