1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İtalya heyetinden Bağlar Belediyesi'ne ziyaret
İtalya heyetinden Bağlar Belediyesi'ne ziyaret

İtalya heyetinden Bağlar Belediyesi'ne ziyaret

Newroz kutlamalarına katılmak üzere Diyarbakır'a gelen İtalya heyeti, Bağlar Belediyesi'ni ziyaret etti. Ziyarette, Bağlar'daki zorunlu göç, nüfus ve işsizlik sorununu tartışıldı.

A+A-

Diyarbakır'da bulunan İtalya heyeti, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran'ı makamında ziyaret etti. Ziyarete, İtalya-Filistin Dostluk Grubu'ndan Alberto G. Maria Mari, İtalya-Filistin Dostluk Grubu'ndan Caterina Giovanna Mari, İtalya-Filistin Dostluk Grubu'ndan Antonio P. E. Viarengo, Amal-Bambini Per La Pace'den  Francesco S. Salzano, UN Porte Per'den Renata CIRI, Senza Paura'dan Paolo Palazzo, Senza Paura'dan Bice Parodi, Verso İl Kurdistan'dan Giuseppe Coscione, CIAC'ten Nella Bocchi, CFF'den Sara Lorefice ve Akdeniz Kültürleri Enstitüsü'nden Monica Starace'inde aralarında bulunduğu heyet katıldı.

Heyet Baran ile yaptıkları görüşmede, Bağlar'daki zorunlu göç, nüfus ve işsizlik sorununu üzerine fikir alışverişinde bulundu. Diyarbakır'ın ve özelde Bağlar'ın işsizlik sorunuyla ilgili bilgi veren Baran, bu konuda çok ciddi sorunlar yaşandıklarını belirtti. Baran, Bağlar'ın 350 bin nüfusa sahip bir ilçe olduğunu ve büyük oranda işsizlik yaşandığını belirtti. Diyarbakır'ın genelinde yatırımların olmayışı, iş sektörlerinin sınırlı olması ve 1990 yıllarında köylerinden zorunlu göçle Bağlar'a yerleşen yoğun nüfus nedeniyle birçok problemin yaşandığını söyledi.

'Diyarbakır'daki yerliler ile zorunlu göçle gelen halk arasında nasıl bir ilişki var?' sorusu üzerine zorunlu göçe dikkat çeken Baran, “Bağlar zaten yoğun göç sonucu oluşan bir ilçe. Yabancı göç değildi ve köy boşaltmalardan kaynaklanan bir niteliği vardı. Diyarbakırlılar o dönem gelenlere destek sundu, yardımcı oldu. O dönemde insanlar çatışmalardan zarar görmüş, evlerini ve mal varlıklarını bırakarak, şehre göç etmek zorunda kalmışlardı.

Çok büyük acılar, travmalar yaşandı. Büyük bir dram vardı. Barınma sorunları, işsizlik, yoksulluk birçok acıya neden oldu. Bundan kaynaklı olarak Diyarbakırlı aileler göç mağduru ailelere sahip çıkma temelinde yaklaştı. Halen bile köylerdeki mal varlıklarına ulaşım, geri dönüşün sağlıklı ve güvenilir şekilde yapılması konularında sorunlar yaşanmaktadır. Çözüm sürecinde zorunlu göçten kaynaklanan hasarların tespit edilerek geri dönüşlere ve zararların tazminine ilişkin bir çalışmanın yürütülmesi gerekiyor” dedi.

İtalyan heyette kendi ülkelerinde mültecilerin yaşadığı sorunları aktardı. Yoğun bir mülteci akınının yaşandığı İtalya'da bu konuda yaşanan sıkıntılar ifade edildi.

HABERE YORUM KAT