1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İtalya-Diyarbakır tekstil buluşması
İtalya-Diyarbakır tekstil buluşması

İtalya-Diyarbakır tekstil buluşması

DİYARBAKIR- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), İtalya Prato Ticaret Odası işbirliğiyle yürüttüğü Tekstil Kümelenme Projesi'nin sonuçları, sektör temsilcileri ile paylaşıldı.

A+A-

DİYARBAKIR- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), İtalya Prato Ticaret Odası işbirliğiyle yürüttüğü Tekstil Kümelenme Projesi'nin sonuçları, sektör temsilcileri ile paylaşıldı.

DTSO ile İtalya Prato Ticaret Odası'nın ortaklaşa yürüttükleri Tekstil Kümeleme Projesi'sinin sonuçları düzenlenen toplantıyla açıkladı. DTSO binasında düzenlenen toplantıda konuşan Prato Ticaret Odası Başkanı Luca Giusti, Prato tekstilin geçmişini yansıtan bir şehir, Diyarbakır ise tekstilin geleceğini yansıtan bir şehir olma potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Yaklaşık bir yıldır süren Tekstil Kümelenme Projesi'nin sonuç toplantısına, İtalya'dan davet edilen Prato Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Luca Giusti, Prato Ticaret Odası dış ilişkiler sorumlusu ve kümelenme projesinin koordinatörü Silvia Gambi, İtalya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Claudio Bettazzi, İtalya'da 1,5 milyon üyesi olan İşadamları Derneği'nin Başkanı Andrea Belli, Tekstil Makineleri üreticisi Vasko Pagmi ve tekstil danışmanı projede de uzman olarak yer alan Alfredo Belli ile Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyun, DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, DTSO Başkan Yardımcısı Metin Aslan, Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Suat Bükün ve Diyarbakır Tekstil Sektörünün önemli firmalarının temsilcileri katıldı.

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, tekstille ilgili olduğu için bu projeyi özellikle önemsediklerini belirterek, "İlimizin tekstil hammaddesi açısından çok zengin olduğunu görüyoruz. Şu an Türkiye'de üretilen pamuğun yarısı Diyarbakır ve Urfa'da üretiliyor. GAP'la beraber şimdi yüzde 20 olan sulanabilir arazi, yüzde 70'e kadar çıkacak. Dolayısıyla, hammadde zenginliği genç nüfusla ve bölgedeki pazar olanaklarıyla düşünüldüğünde, bu sektörde çok avantajlı olduğumuz ortadadır. Diyarbakır'da tekstil sektörünün gelişmesi, genç nüfustaki yüksek işsizliğe de önemli çarelerden biri olacaktır" diye konuştu.

Türkiye'de yürütülmekte olan teşvik paketinin yurt dışından gelen yatırımcıya da oldukça avantajlı imkanlar sunduğunu anlatan Sayar, "Bu gibi ziyaretleri çok önemsiyoruz. Biz ticaret erbaplarının sayesinde hakikaten dünya küçük bir köy olmuş durumda. Umarız bu diyaloglarımız ileriki dönemlerde güçlü işbirliklerine dönüşür" ifadelerini kullandı.

Prato Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Luca Giusti ise, Prato'nun savaş sonrası dönemde ticaret ve sanayisini geliştiren bir şehir olduğunu dile getirerek, "Savaş öncesi Prato'su daha fakirdi ve gerçekten karmaşık bir krizden çıkarak bugünlere geldi. 60 yılda giyimde lider duruma geldi. Sanayisini de geliştiren Prato, rekabet ortamından başarı ile sıyrılmayı başardı.

Yarının Pratosu ise kendine uygun iş ortakları bularak devam etmek istiyor. Diyarbakır binlerce yıllık tarihi ile tam bu anlamda uygun bir şehir. Buranın çekim gücü ve tekstil işi ile uğraşanların sayısı dikkate değer. Gerek ülkedeki koşullar ve gerekse de girişimcilerin durumu, Prato ile benzerlikler gösteriyor. Diyalog; gelişmenin, büyümenin temel motorudur. Sizler de burada bulunarak bunun adımını atmış oluyorsunuz. Buradaki devlet desteği ile ilgili mesajları kendi sektörümüze götüreceğiz. Böyle güzel bir şehire gelme fırsatı verdiğiniz için özellikle Sayın Sayar'a ve oda üyelerine teşekkür ediyorum. Prato tekstilin geçmişini yansıtan bir şehir, Diyarbakır ise Tekstilin geleceğini yansıtan bir şehir olabilir" şeklinde konuştu.

(ÜN-YRT-E)

HABERE YORUM KAT