1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. İşyerlerinde İlk Yardım ve Güvenlik Eğitimi
İşyerlerinde İlk Yardım ve Güvenlik Eğitimi

İşyerlerinde İlk Yardım ve Güvenlik Eğitimi

İşyerlerinde ilk yardım ve güvenlik eğitimi son derece önemlidir. Bu eğitimlerin verilmesi işyeri ve işletme sahiplerinin yükümlülüğüdür.

A+A-

Çalışanlarına iş güvenliği ve ilk yardım eğitimi veren işletmeler ve fabrikalar, bu konuda üzerlerine düşen en önemli görevi tamamlamış olurlar. Devlet tarafından bu gibi çalışmaların desteklenmesi gerekmektedir. Devlet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aracılığı ile işletme ve fabrikalara bir takım yaptırımlar uygulamaktadır. Bu yaptırımlar, adı altında sağlanmaktadır. OSGB; açık haliyle Ortak Sağlık Güvenlik Birimi olarak lanse edilir. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, her işletmenin ve fabrikanın oluşturması gereken birimlerden biridir. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi'ni bir çeşit departman olarak da adlandırabiliriz.

İşyerlerinde ilk yardım eğitimi verilmesi, işçilerin kendilerini ve iş arkadaşlarını korumaları açısından büyük fayda sağlayacaktır. Deprem, iş kazası, yangın ve buna benzer durumlarda çalışanların panik halinde olmaması ve olabildiğince soğukkanlı davranmaları gerekir. Bu da alacakları ilk yardım eğitimi ile doğru orantılı olarak değişiklik gösterebilir. Çalışanları bu gibi konularda bilinçlendirmek de yine Ortak Sağlık Güvenlik Birimi'nin yetki ve görev alanına girmektedir. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi'nde aynı zamanda en az bir iş yeri hekimi olmak zorundadır. İşyeri hekimi, gerekli durumlarda çalışanların sağlık sorunlarıyla ilgilenmeli ve çalışanlara bu gibi konularda yardımcı olmalıdır.

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi'nde çalışacak tek sağlık personeli işyeri hekimi değildir. İşyeri hekimi ile beraber diğer sağlık personellerine de yer verilebilir. Bu durum, biraz da söz konusu işyerinin etki alanı ve hacmi ile ilgilidir. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bir takım analizler yapmakla yükümlüdür. Bu analizlerin bir kopyası da saklanmalıdır. Böylece gerekli durumlarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na da iletilebilmelidir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işletme ve fabrikalarda oluşturulan Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerini denetleme yetkisine sahiptir. Ayrıca Ortak Sağlık Güvenlik Birimi'nde çalışan personellerin durumu da yine Bakanlık tarafından incelenebilir.

OSGB, giderek daha fazla yayılan ve işçiler tarafından da öğrenilen bir birim haline gelmiştir. Bu da işçilerin sahip oldukları hakları tanıması anlamına gelir. İşyerlerinde ilk yardım, sağlık ve güvenlik gibi konularda gereken eğitimler verilmelidir. Bu gibi konularda eğitim alan işçiler, bu şekilde iş esnasında daha yüksek performans sergileyebilirler. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, bu açıdan işçilere büyük fayda sağlamaktadır. İşçiler, Ortak Sağlık Güvenlik Birimi gereğince aldıkları sayesinde zor durumda kaldıklarında arkadaşlarına yardım edebilirler. İlk yardımın hayat kurtarıcı etkisinin olması, bu konuyu daha da önemli bir hale getirmektedir.

İşyeri hekimleri, Ortak Sağlık Güvenlik Birimi arasında en fazla dikkat çeken yetkililerden biridir. İşletmelerde en az bir işyeri hekimi bulundurma gereği, aynı zamanda bu hekimlerin yeterlilik belgesine sahip olmalarını ifade eder. Bireyler, alarak işyeri hekimliği sınavında kolayca başarı elde edebilirler. Sınavlarda başarılı olmak için eğitim kurumlarının vermekte olduğu işyeri hekimliği eğitim hizmetlerinden yararlanmak mümkündür. Bunun yanı sıra Ortak Sağlık Güvenlik Birimi danışmanlık firmaları da bu bağlamda etkin rol oynamaktadır. Danışmanlık firmaları, bireyleri işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavlarına hazırlayabilmektedirler. Bu firmalardan alınan hizmet son derece önemlidir. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi bünyesinde çalışan elemanların belgeleri, işletme ya da fabrika tarafından incelenmeli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından da onaylanmalıdır. Aksi takdirde bu kişilerin Ortak Sağlık Güvenlik Birimi bünyesinde bulunmaları mümkün olmayacaktır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafınca yapılan denetlemeler, Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinin daha spesifik bir şekilde oluşturulmasına yöneliktir. 

 

(Diyarinsesi.org MY)

HABERE YORUM KAT