1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İsviçre Parlamentosu'ndan barış sürecine destek
İsviçre Parlamentosu'ndan barış sürecine destek

İsviçre Parlamentosu'ndan barış sürecine destek

İsviçre Federal Parlamentosu'ndan gelen parlamenterler Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek'i ziyaret ederek, Türkiye'deki barış sürecinden duydukları memnuniyeti belirtti.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek, İsviçreli parlamenterler Balthasar Glattli, Beat Jans ve Martin Naef'i ağırladı. Beat Jans tutuklu bulunan BDP milletvekilleri Hatip Dicle ve Kemal Aktaş'ı ziyaret ettiklerini ve çok etkilendiklerini söyledi. Jans, İpek'e çok kültürlü, çok çeşitli İsviçre üzerine yazılan bir kitap hediye ederek, İsviçre'de birçok farklı dilin ve inancın birlikte yaşamasından mutluluk duyduklarını ifade etti. Türkiye'de başlatılan barış sürecinden duydukları memnuniyeti dile getiren Jans, “Bu Türkiye için büyük bir fırsat ve şanstır. Çünkü farklı din ve ırkların bir ülke için zenginlik olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Barış sürecine destek vermeli

İpek de kendilerini Diyarbakır'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Parlamenterlerin Dicle ve Aktaş'ı ziyaretine atıfta bulunan İpek, bölge halklarının iradesi olan milletvekillerinin şu anda tutuklu bulunduğunu anımsattı. Çok dilli, çok kültürlü ve herkesin birlikte kardeşçe yaşadığı bir ortamdan söz eden kitaba ilişkin de İpek şunları söyledi: “Biz Kürtler de yıllarca bunun için mücadele ettik. Birçok bedel ödedik. Her şeye rağmen bugün başlatılan barış müzakereleri bizlere umut veriyor.”

Barış sürecinin doğru işleyebilmesi için empati kurmanın önemine değinen İpek, gerek şahsiyetler gerekse ülkeler bazında barış sürecine herkesin katkıda bulunması gerektiğine dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT