1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İsviçre Büyükelçi Müsteşarından HDP'ye ziyaret
İsviçre Büyükelçi Müsteşarından HDP'ye ziyaret

İsviçre Büyükelçi Müsteşarından HDP'ye ziyaret

İsviçre Büyükelçi Müsteşarı Didier Chassot, Türkiye'deki genel seçimlere ilişkin gözlem ve bir dizi temasları kapsamında HDP Diyarbakır İl Örgütü'nü ziyaret etti.

A+A-
Chassot, parti yöneticileri ve milletvekili adaylarıyla seçimlere ilişkin bilgi alışverişinde bulundu. Türkiye'de halkların geleceğini belirleyecek olan genel seçimlere sayılı günler kalırken, Avrupa ülkeleri de içerisinden geçilen seçim sürecini yakından takip ediyor.
 
 
İsviçre Büyükelçi Müşteşarı Didier Chassot, seçim sürecini takip etmek ve bu konuda bilgi almak için geldiği Diyarbakır'da, HDP'yi ziyaret etti. HDP İl Örgütü'ne giden Chassot'u, partinin Diyarbakır Milletvekili Adayı Feleknas Uca ve İl Eşbaşkanı Ömer Önen ağırladı.
 
 
Ziyaretin amacına ilişkin kısa bilgilendirme yapan Chassot'un ardından söz alan Ömer Önen, halkların geleceği açısından tarihi bir süreçten geçildiğini belirterek, halkların yıllardır verdiği mücadelenin önüne kurulan yüzde 10'luk seçim barajının tüm kesimlerin temsiliyetinin önüne geçtiği üzerinde durdu. HDP'nin tüm bu kesimleri bir çatı altında birleştirdiğini de ifade eden Önen, güçlü bir çıkış yapmayı hedeflediklerini belirtti. HDP'ye dönük Ege, Akdeniz ve Karadeniz başta olmak üzere tüm Türkiye'de güçlü bir bakış açısının yaratıldığını da dile getiren Önen, AKP'nin bu bakışı açısı karşısında tahammülsüzleştiğini kaydetti.
 
 
Ziyarette konuşan Chassot ise, İsviçre hükümeti olarak gelişmeleri ve seçim sürecini yakından takip ettiklerini söyledi. Kürt sorunun demokratik ve siyasal çözümünü istediklerini dile getiren Chassot, bu açıdan da çözüm sürecinin önemine işaret etti. Müzakerelerin en kısa zamanda başlamasını umduklarını da belirten Chassot, seçimlere ilişkin ise şeffaf ve adil bir seçim olmasını önemsediklerini ve oluşacak yeni meclisin Türkiye'deki tüm kesimleri kapsayacak nitelikte olmasını temenni ettiklerini söyledi.  Ziyaret, daha sonra basına kapalı devam ederken, Chassot'un diğer siyasi parti temsilcileri ile de bir araya geleceği öğrenildi.
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT