1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İsveçli Demokrat Kadın Hareketi'nden Baydemir'e ziyaret
İsveçli Demokrat Kadın Hareketi'nden Baydemir'e ziyaret

İsveçli Demokrat Kadın Hareketi'nden Baydemir'e ziyaret

İsveç Demokrat Kadınlar Heyeti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret ederek yaşanan siyasal ve sosyal sorunlar hakkında görüş alış verişinde bulundu.

A+A-

İsveç Sosyal Demokrat Parti Kadın Hareketi'nden Anne Ludvigsson, Inga-Lill Röhr ve Bölgesel Kadın Sığınma Evleri Kuruluşu Başkanı Elizabet Markström'den oluşan heyeti çiçekle karşılayan Baydemir, konuklara Diyarbakır hakkında bilgi verdi. Diyarbakır'ın ilkbahar ve sonbaharın çok güzel geçtiğini ve ikliminin çok güzel olduğunu anlatan Baydemir, “Ancak siyasal iklim o kadar da iyi değil. Nisan 2009'dan bu yana 10 bine yakın Kürt legal siyasetçisi tutuklandı” dedi.

2009 seçimlerinde halkın diyalog ve müzakere konusunda çok büyük bir beklentisinin olduğunu ancak seçimden iki hafta sonra başlayan siyasi operasyonlarla bu beklentinin boşa çıkarıldığını söyledi. Halen milletvekili, belediye başkanı, belediye meclis üyesi ve il genel meclis başkan ve üyesi dahil 190'ın üzerinde seçilmişin tutuklu bulunduğuna dikkat çeken Baydemir, son olarak Mersin merkezli olmak üzere 35 kişinin tutuklandığını söyledi.

Baydemir, konukların kadın tutuklularla ilgili sorusu üzerine pek çok kadın siyasetçi ve aktivistin tutuklandığını belirtti.

Baydemir siyasi operasyonların yanı sıra son bir yıldan bu yana çok ciddi çatışmaların yaşandığını ve pek çok asker, polis ve gerillanın yaşamını yitirdiğini belirterek, “Roboski'de 34 sivilin ölümü ile ilgili olarak doğru dürüst bir soruşturma yapılmadı” diye konuştu.

Baydemir, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin kadının toplumda ve yaşamın içinde rolünü güçlendirmek için pek çok çalışma yaptıklarını bölgede yerel yönetimlere ait tek sığınma evinin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde olduğunu söyledi.