1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İstismarı gizleme yükü ağırlaştırıyor
İstismarı gizleme yükü ağırlaştırıyor

İstismarı gizleme yükü ağırlaştırıyor

Çınar Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Jînwar Kadın Merkezi tarafından kadınlara “Çocuk istismarı ve cinayetleri” konulu seminer verildi.

A+A-

Seminerde konuşan Remziye Duran, genellikle toplumsal baskı ve değer yargıları nedeniyle ailelerin istismarı gizlediğini ifade etti. Duran, istismarın gizlenmesinin çocukları daha ağır bir yük ile karşı karşıya bıraktığını söyledi.
 
Çınar Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Jînwar Kadın Merkezi, kadınlara "Çocuk istismarı ve cinayetleri" konulu seminer verdi. Merkezde verilen seminerde merkez çalışanı Remziye Duran, "Basında çocuk ölümlerinin işlenişi", "Çocuk istismarı ve cinayetleri", "Güvenlik güçleri tarafından öldürülen çocuklar ve tepkiler", "Mülteci çocuklar", "Çocuk istismarı nedir nasıl önlenir?", "Çocuk istismarı türleri", "Çocuk istismarında yaş dağılımı", "Çocuk istismarının nedenleri" başlıklarıyla bir sunum yaptı.
 
“Aile faili gizlemek yerine deşifre etmeli”
 
Genellikle toplumsal baskı ve değer yargıları nedeniyle ailelerin istismarı gizlediğini ifade eden Duran, istismarın gizlenmesinin çocukları daha ağır bir yük ile karşı karşıya bıraktığını söyledi. Duman, "İstismara uğrayan çocukların aileler tarafından baskı altına alınmaması gerekir. Tam tersi çocukların istismar nedeniyle yaşadıkları travmaları atlatması için ailelerin gerekli psikolojik desteği sunmaları lazım. Olayın faillerinin de gizlenmemesi ve deşifre edilmesi lazım” dedi. Çocukların bizzat devlet şiddetinin kurbanı olduğunu belirten Duman, “İnsan Hakları Derneği verilerine göre, 1988–2015 yılları arasında 690 çocuk güvenlik güçleri tarafından katledildi. Bu veriler devletin kendisinin şiddetin asıl nedeni olduğunu gösteriyor” diye konuştu. İstismar türlerini fiziksel, cinsel, duygusal ve bilerek zarar verme olarak kategorize eden Duran, bu türler arasında en sık yaşananın cinsel istismar olduğunu ve aynı zamanda en çok gizlenenin de istismar olduğunun altını çizdi.
 
Canını sıkan sırları saklama
 
Çocuk istismarının önlenmesi için aile, birey, toplum, sivil toplum kuruluşları ve devletin yapması gerekenler olduğuna vurgu yapan Duran, ebeveynlerin çocukları istismara karşı korumaları gerektirdiği belirtti. Duman, ebeveynlerin çocuklarına, “Vücudumuzun mahrem yerleri bize özeldir, hiç unutma ki vücudun sana aittir, hayır diyebilirsin, canını sıkan sırları saklama, çekinmeden konuş mutlaka yardımcı olan biri olur” kurallarını öğretmesi gerektiğine işaret etti. Seminer deneyimlerin paylaşılmasının ardından sona erdi.

 

(Ayşegül Kaya)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler