1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İstilacı kaplumbağa Dicle kıyılarında
İstilacı kaplumbağa Dicle kıyılarında

İstilacı kaplumbağa Dicle kıyılarında

Bütün dünyada yaygın olarak evlerde beslenen alyanaklı kaplumbağa Diyarbakır'da, Dicle nehri kıyılarında gözlendi.

A+A-
Amatör doğa fotoğrafçısı Tahsin Memiş, bir doğa  yürüyüşü sırasında rastladığı kaplumbağayı görüntüledi ve çektiği fotoğrafı sosyal medyada, özellikle yerel doğa fotoğraflarının yer aldığı “Xweza (Nature)” adlı grupta paylaştı.
 
Fotoğrafı inceleyen uzman biyolog Prof.Dr. Murat Biricik, söz konusu kaplumbağanın yörede doğal olarak bulunmayan, ancak bütün dünyada insanlar tarafından evcil hayvan (pet) olarak kapalı ortamlarda beslenen alyanaklı kaplumbağa olduğunu belirledi.
 
Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Murat Biricik, Dicle'de tespit edilen kaplumbağanın “istilacı” bir tür olduğuna ve doğaya salınmış olmasının sulak alan ekosistemleri açısından büyük bir potansiyel tehlike oluşturduğuna dikkat çekti. Biricik, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
 
“Alyanaklı kaplumbağa (Trachemys scripta elegans) Amerika'ya özgü bir tür, ancak evcil hayvan ticareti yoluyla bütün dünyaya yayılmış durumda. Herhangi bir evcil hayvan mağazasından kolayca ve nispeten küçük bir bedel ödenerek satın alınabilen, bakımı kolay bir hayvan olduğu için, özellikle henüz birkaç santimetre boyunda oldukları yavruluk döneminde alınıp  akvaryum ve teraryumlarda besleniyorlar. Ancak, bir süre sonra büyüdüklerinde gerek çekici görünümlerini yitirdikleri ve gerekse  bakımları zorlaştığı için sorun olarak görülmeye başlıyor ve bu durumda çoğu zaman götürülüp sulak alanlara salıveriliyorlar.
 
İyi niyetli bir davranış gibi görülse de, bu yanlış uygulama yüzünden doğal alanlarda yaşayan diğer canlılar ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Nitekim, dünyanın en istilacı türleri arasında yer alan alyanaklı kaplumbağa, Asya'dan Avrupa'ya, Afrika'dan Avustralya'ya kadar birçok yerde yabanileşmiş popülasyonlar oluşturmuş durumda. Daha fazla yayılmasının önüne geçmek ve türü kontrol altında tutmak için birçok ülkede çeşitli çalışmalar yapılıyor ve önleyici yasal düzenlemelere gidiliyor.”
 
Biricik, açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi: “Tam da 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü vesilesiyle sulak alanların öneminin, karşı karşıya bulundukları tehditlerin bir kez daha gündeme gelip tartışıldığı bugünlerde, Diyarbakır'da, bölgenin adeta gözbebeği gibi görülüp özenle korunması gereken Dicle'de, yabancı ve yayılmacı bir türün tespit edilmiş olması endişe verici.
 
Yöreye ait olmayan canlıların doğaya salınmaması gerektiği konusunda halkımızın bilgilendirilmesi, bu gibi egzotik hayvanları ticari amaçla elinde bulunduranların ise uyarılması ve sık sık denetlenmesi gerekiyor. Öte yandan, kaygı verici de olsa bu yeni tespit, ülkemizde amatör doğa gözlemciliğinin yaygınlaşmasının ve bilgi paylaşımının ne kadar önemli ve değerli olabileceğini gösteren güzel bir örnek oluşturuyor; bu açıdan Sayın Memiş'i ve gruba katkıda bulunan doğaseverleri kutlarım.”
 
İstilacı tür nedir?
 
Belli bir yerde doğal olarak bulunmadığı halde, insanlar tarafından çeşitli şekillerde, bilerek veya kazara oraya taşınmış olan hayvan veya bitkiler zamanla istilacı olabiliyorlar. Yabancı türler, yeni girdikleri ortamlarda çoğalabiliyor, o alanda mevcut yerleşik türleri, insan sağlığını ya da ekonomiyi doğrudan veya dolaylı olarak olumsuz yönde etkileyebiliyorlar. İstilacılar çoğunlukla, yerli türleri doğrudan doğruya avlayarak, onlarla rekabete girerek veya parazitler ve hastalık etkenleri yayarak doğal çevreye zarar veriyorlar.  
 
(Diyarinsesi.org MY)
 

HABERE YORUM KAT