1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İstiklal Marşı'nın kabulünün 94. yıldönümü
İstiklal Marşı'nın kabulünün 94. yıldönümü

İstiklal Marşı'nın kabulünün 94. yıldönümü

DİYARBAKIR - Diyarbakır Valiliği tarafından İstiklal Marşı'nın kabulünün 94. yıldönümü kutlamaları ve Mehmet Akif Ersoy'u anma etkinlikleri düzenlendi.

A+A-
İstiklal Marşı'nın kabulünün 94. yıldönümü kutlamaları ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı Cahit Sıtkı Tarancı Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlendi.
 
Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, 7. Kolordu KomutanıKorgeneral İbrahim Yılmaz, DÜ Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü, kurum amirleri ve çok sayıda davetlinin katılımıyla yapılan anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Programda İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un hayatını anlatan sinevizyon gösterimi izletildi. 
 
Anma töreninde bir konuşma yapan Diyarbakır Vali Hüseyin Aksoy, milletin ortak sesi ve ortak vicdanı olan İstiklal Marşı'nın kurtuluş mücadelesi gibi buhranlı bir dönemde cephedeki askere, geride kalanlar sabır, metanet verdiğini ifade ederek, ufukta zafer gözükmemesine rağmen büyük bir kararlılık, azim ve inançla Mehmet Akif tarafından kaleme aldığını söyledi.
 
Vali Aksoy, "Bitmeyen savaşlar, kavgalar ve yokluklar içinde var olan mücadelesini veren milletimizin vatansever fertlerinden olan Mehmet Akif'in kaleme aldığı İstiklal Marşı, bu mücadeleyi veren vatanseverlerin ruh halini yansıtarak, milletimize güç vermiştir. O dönemde sıkıntıları derinden yaşayan Mehmet Akif, Anadolu'yu dolaşarak halkımıza güç ve moral aşılamış milli mücadeleye değerli katkılarda bulunmuştur" dedi.
 
Vali Aksoy'un konuşmasının ardından, Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Timur ve Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Sönmez tarafından 'Mehmet Akif Ersoy'un hayatı, kişiliği ve İstiklal Marşı' konulu sunum gerçekleştirildi. 
 
Anma programı öğrencin İstiklal Marşı'nın okunmasıyla son buldu.
 
(ÜN-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT