1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İstihdam sektörüne yargısız infaz
İstihdam sektörüne yargısız infaz

İstihdam sektörüne yargısız infaz

İstihdam sektörüne yargısız infazları "düşmanca" tutuma dönüşen Kayapınar Belediyesi, İnşaatlara beton döken "Mikser ve Beton Pompası" araçlarına hukuki dayanağı olmadan "katı atık" döküyor diyerek, 9'ar bin lira ceza uygulamasını sürdürüyor.

A+A-
Şehrin ekonomisini ve istihdamını elinde bulunduran İnşaat sektörüyle ilgilenen firmalara hukuki dayanağı olmayan maddelerden ceza kesmeyle ünlenen Kayapınar İlçe Belediye Başkanlığı,  keyfi ve hukuku hiçe sayan yargısız infaza dayalı uygulamalarını "düşmanca" tutumla devam ederken, İnşaatlara beton döken firma araçlarına "katık atık döküyor" diyerek 9'ar bin lira para cezası uygulaması isyan ettirdi. İdeolojik tutum içerisinde bulunan Belediye Encümenlerinin aldığı karar Firma tarafından yargıya taşınırken, işlenmemiş suçu işlenmiş gibi gösterilerek yasanın belirlediği cezanın üst sınırını iki katına çıkararak para cezası verilmesi de, firmaya karşı sergilediği "husumeti" gözler önüne sererken, yerel seçimlere sayılı günler kalırken, artan kaçak yapılaşmaya "oy avcılığıyla" göz yuman Kayapınar Belediyesi'nin hızla yükselen inşaatlara herhangi bir ceza uygulaması ve inşaatı durdurma gibi, müdahalede bulunmayışı, "Bu ne turşu, bu ne perhiz" dedirtti.
 
İDEOLOJİK BELEDİYECİLİK YAPILIYOR
 
Kayapınar Belediyesi'nin Diyarbakır'ın sosyo-ekonomik gelişmesine büyük katkı sağlayan ve istihdam sektörünün başında gelen İnşaat ve Hazır Beton firmalarına yönelik ortaya çıkan skandal uygulaması hız kesmezken, son halkası, Belediye Encümenin 04.12.2013 tarihli, 484 ve 483 nolu kararlarıyla yaşandı. Diyarbakır'ın önde gelen Hazır Beton satışı yapan bir firma ait Mikserlerle ilgili Kayapınar Belediyesi Zabıta ekipleri, sözde bu tarihte tutanak tuttu. Bir önceki keyfi uygulamasında firma yetkililerine tutanak bildiren Belediye bu kez, düşmanca tavrını ileri götürerek, herhangi bir bildirimde bulunmadan, Belediye Encümeninden karar aldırması, dikkat çekti.
 
BELEDİYE DAHA ÖNCE DE YAPMIŞTI
 
Kayapınar Belediyesi Zabıta Ekipleri ve Encümenler, bu skandal uygulamasından bir süre önce de, benzer keyfi uygulamada bulunmuştu. 29. 11. 2013 tarihli Belediye Encümen kararında, yine bildik ifadelere yer verilerek, fahiş tutarda 9 bin 294 lira idari para cezasına hükmetmişti. Belediye Zabıta Ekipleri bir hiç bir durum tespit tutanağı olmadan, firmaya bildirimde bulunmadan, Belediye Encümenine hayâlı belgeyle, aldırılan karar, firma tarafından yargıya taşınmıştı.
 
ENCÜMENLERİN HUKUKSUZ KARARI
 
Kayapınar son skandal uygulamasında yine durum tespit tutanağı bulunmadan karar veren Kayapınar Belediye Başkan Vekili Aytan Aytin, Encümen Feyzi Yetkin, Neslilah Çoban, Mehmet Baki Koçlardan, Yazı işleri Müdür Vekili Mehmet Kan, Mali Hizmetler müdür Vekili M. Faysal Akboğa, İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Ayla Basufuy tarihi bir skandala imza atarak, hayâlı suçlama ve fahiş para cezası uygulanması yönünde karar aldı. Encümen kararında, "Mikser aracın inşaat atık ve artıklarını bunların depolanmasına veya depolanmasına özgü yerler dışına attığı tespit edilerek" ifadesine yer vermeye devam etmesi de, keyfi uygulamanın korkunç boyutlara nasıl ulaştığını da, ortaya koydu. Kararda araç başı 9 bin 294 TL idari para cezası tahsil edilmesi istendi.
 
DURUM TESPİT TUTANAĞI NERDE
 
Tutanaklarda yer almayan Mikser araçlarının plakalarının encümen kararında ayrı ayrı yer alması büyük bir çelişkiyi ortaya koyarken, yine Durum Tespit Tutanağının firmaya bildirilmemesi "Suç ihlalinin" encümen kararında "İnşaat atık ve artıklarını belirlenen yerler dışına attığı" iddiasıyla gösterilmeye çalışılması da bir başka hukuksuzluğu gözler önüne serdi. Beton dökme aracı olarak ifade edilen mikserler firmaya karşı husumet besleyen Belediye ve Encümenleri, bir kez daha atık toplama-atma araçları olarak gösterildi. Oysa mikser araçları atık toplama değil beton dökme araçları olduğu herkes tarafından bilinmesine rağmen, Kayapınar Belediyesi Başkan Vekili ve Encümenleri, bunu görmezlikten gelmeye devam ediyorlar.
 
Keyfi ve hukuki skandal Belediyenin Mikser araçlarına biçtiği ceza tutarında da kendini gösteriyor. Böyle bir suç işlense bile ki işlenmediği halde, cezanın üst limiti 5 bin TL olarak yasada açıkça ifade edilmesine rağmen, Encümen kararında, bu limit iki katına çıkarılarak her araç başına 9 bin 294 TL olarak uygulanmak istenmesi ideolojik belediyecilik anlayışını ortaya koyuyor.
 
FİRMA YARGI YOLUNA GİDİYOR
 
Bünyesinde binlerce işçi çalıştıran firmaya karşı "keyfi uygulamalara karşı çıktığı, yasal haklarını savunduğu" için husumet besleyen Kayapınar Belediyesi'nin hukuk tanımazlığını Firma, yargıya taşıdı. Firmanın avukatları, Kayapınar Belediyesinin keyfi uygulamalarına dur demek için ceza iptal davası açtı. Başvuru dilekçesinde "Durum Tespit Tutanağı ve Encümen kararındaki" çelişkiler ortaya koyarak cezanın iptal edilmesi gerektiği bildirildi.
 
ÇALIŞANLAR BÜYÜK TEPKİ GÖSTERDİ
 
Öte yandan, Firmada Mikser Şoförü olarak çalışan Muharrem Karayel, inşaata beton döktüğü için uygulanan para cezasını keyfi ve hukuk dışı olarak değerlendirerek, "beton dökme aracımızla bir inşaata beton dökmeye giderken belediye ekipleri gelip bize ceza yazdılar. Cezaya baktık 9 milyar 294 milyon para cezası kesilmiş bir anlam veremedik. Bu cezaların art niyetli olduğunu düşünüyoruz" derken, Mikser Şoförü Abdülkerim Yaşar ise, “Aracımızla normal yolda beklerken gelip ceza yazdılar. Bu bir keyfi uygulamadır. Kendilerine beton dökmediğimi aracım zaten boş olduğunu söylememe rağmen anlamadığımız bu yüksek para cezasını kesip verdiler elimize Diyarbakır'da onlarca beton firması var niye hiçbir firmaya böyle ceza yazılmazken İntim inşaata böyle fahiş cezalar yazılıyor bunu anlamak mümkün değil” diyerek tepki gösterdi.
 
KAÇAK YAPILARA NEDEN CEZA YOK
 
Beton Pompa Operatörü Bedri Töker de, “Kayapınar belediye ekipleri araçlarımızı durdurarak siz kaçak yapılara beton döküyorsunuz dediler şirketinize ceza yazacağız diyerek anlamsız bir şekilde 9 milyar 294 bin lira makbuz verdiler bize bu keyfi bir uygulamadır kaçak yapılara niye beton döküyorsunuz diyorlar bende onlara madem kaçak yapılırken, temel atıldığında, kalıpçı çalıştığında, demir işleri yapıldığında, duvar örüldüğünde ve inşaat yükseldiğinde kaçak olmuyor da beton döküldüğünde mi kaçak oluyor niye ruhsat veriyorsunuz ceza yazmıyorsunuz" diyerek tepki gösterip, Belediye yetkililerine sordu.
 
SEÇİM ÖNCESİ OY AVCILIĞI
 
Yapılaşmanın en yoğun olduğu bölgelerin başında gelen Kayapınar'da, belediye böylesi keyfi ve husumete dayalı uygulamalarını devam ettirirken, kaçak yapılara ise göz yumması, yaman çelişki olarak değerlendirildi. Kaçak yapılaşmanın cenneti olarak gösterilen Kayapınar'da yaklaşan yerel seçimler öncesi kaçak yapılar hızla artarken, belediyenin "oy avcılığıyla" müdahalede bulunmadığı öğrenildi. Seçim yatırımı olarak müdahale etmeyen, Kayapınar Belediyesi'nin diğer yandan sözde kaçak yapılara beton döktüğü için fahiş fiyatla idari para cezası uygulaması çifti standart olarak değerlendirildi. Belediyenin işlemleri, "Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" dedirtiyor.

HABERE YORUM KAT