1. HABERLER

  2. TV - DİZİ - MAGAZİN

  3. İşte Tatlıses’in asıl memleketi
İşte Tatlıses’in asıl memleketi

İşte Tatlıses’in asıl memleketi

İbrahim Tatlıses’in kardeşi Hüseyin Tatlı, büyükbabalarının Güney Kürdistan’dan Urfa’ya geldiğini söyledi.

A+A-

Hüseyin Tatlı, geçtiğimiz günlerde ”Sanat Evi”nin (Malî Huner) daveti üzerine Kürdistan Bölgesi’nin (Güney Kürdistan) başkenti Erbil’e geldi. Sanat Evi’nde düzenlenen müzik şöleni büyük rağbet gördü.
İbrahim Tatlıses, 1 Ocak 1952’de Urfa’da, Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Tatlıses, yaşamının büyük bir bölümünü İstanbul’da sürdürdüğü ve genellikle Türkçe konuşup, şarkılarının çoğunu Türkçe söylediği için, “Türk sanatçısı” olarak biliniyor.
Piyasaya yaklaşık 40 albüm süren İbrahim Tatlıses, aynı zamanda birçok sinema filminde de yer aldı.
Sanat yaşamının yanı sıra ticarette de isminden söz ettiren Tatlıses, 2011 yılında uğradığı suikastta ölümden döndü. Sanatçının tedavisi devam ediyor.
Sağlık durumu ciddi
 Hüseyin Tatlı, aralarında 20 yaş olan ağabeyinin durumu hakkında, “Sağlık durumu çok ciddi. Ankara’da özel bir hastanede tedavisi devam ediyor. Kardeşim Mahmut ona refakat ediyor” dedi.
 İbrahim Tatlıses, önceki konuşmalarında Arap bir babadan ve Kürt bir anneden doğduğunu söylese de, kardeşi Hüseyin Tatlı şunları söyledi:
 “Büyükbabam Güney Kürdistan’dan Urfa’ya göç etmiş. Yani, baba tarafımız aslen Güney Kürdistanlı, anne tarafımız ise Urfalı. Yani aslında aslen buralıyız” dedi.
 Babaları vefat eden Tatlıses’in annesi Leyla Tatlı ise İstanbul’da küçük oğlu Hüseyin Tatlı ile yaşıyor.
 Şıkar Mamed: İnkar etmedi!
 Rûdaw’a konuşan Sanat Evi’nin sahibi Şıkar Mamed ise uzun yıllardır Tatlıses ailesi ile yakın dostluğunun devam ettiğini belirtti.
 Şıkar Mamed, daha sonra şunları anlattı:


 “İbrahim ilk kez 2005 yılında Güney Kürdistan’a geldi. Basın toplantısı yapmadan önce, basın mensuplarına Kürtlük’le ilgili soru sorulmamasını rica etti. Çünkü Türkiye’de onun için sorun çıkartılacağı belirtilmişti. Basın mensupları da bu durumu çok büyüttü. İbrahim hiçbir zaman Kürt olduğunu inkâr etmedi. Bütün dünya da onun Kürt olduğunu biliyor. Ancak Tayyip Erdoğan’a olan yakınlığından dolayı sorun çıkartılmasını istemedi.”


 Yeni albümde Kürtçe şarkılar


 Hüseyin Tatlı, Erbil ziyareti hakkında ise, “Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret etmeyi çok istiyordum. Sayın Şıkar Mamed ile güzel bir dostluğumuz var. Onun daveti üzerine geldim. Güzel bir müzik şöleni düzenledik” dedi.


 Tatlı, “İçinde Kürtçe’nin Kurmanci ve Sorani lehçelerinden şarkıların da bulunduğu yeni bir albüm yaptığını ve Ramazan ayından sonra piyasaya çıkacağını” ifade etti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler