1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İşte sürecin 10 maddesi
İşte sürecin 10 maddesi

İşte sürecin 10 maddesi

HDP'li Sırrı Süreyya Önder ile Ceylan Bağrıyanık, tarafların “kritik aşamada” dediği çözüm süreciyle ilgili temaslarda bulunmak üzere Kandil'e gitti.

A+A-
KCK Eşbaşkanı Bese Hozat, PKK lideri Öcalan'ın çözüm için hükümete önerdiği 10 maddenin içeriğini açıkladı.
 
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) İmralı heyetinde yer alan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile heyete en son katılan Demokratik Özgür Kadın Hareketi'nden (DÖHK) Ceylan Bağrıyanık dün sabah Kandil'e gitti. Heyetin Kandil ziyareti, çözüm süreciyle ilgili gerek KCK'dan, gerek hükümet kanadından yapılan “çözüm süreci kritik aşamada” açıklamalarının gölgesinde gerçekleşeceği için büyük önem taşıyor.
 
Hükümet tarafı PKK'dan silahların bırakılmasıyla ilgili açıklama yapmasını isterken, Kandil'in önceliği ise PKK lideri Abdullah Öcalan'ın sunduğu, Kürt sorununun çözümünü öngören yeni yol haritası olarak belirlediği 10 maddelik paketin kabul edilmesi ve müzakerelere geçilmesi.
Öcalan'ın 10 maddesi
 
KCK Eşbaşkanı Beze Hozat, Öcalan'ın hükümete sunduğu ve müzakerelerin başlamasını öngördüğü 10 maddeyi 22 Şubat'ta Fırat Haber Ajansı'nda yer alan röportajında açıkladı.
Hozat'ın açıklamasına göre 10 madde şunlar:
 
*Demokratik siyaset; tanımı ve içeriği.
 
*Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması.
 
*Özgür vatandaşlığın yasal ve demokratik güvenceleri.
 
*Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına dönük başlıklar.
 
*Çözüm sürecinin sosyo-ekonomik boyutları.
 
*Çözüm sürecinin yol açacağı yeni güvenlik yapısı.
 
*Kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri.
 
*Kimlik kavramı, tanımı ve tanınmasına dönük çoğulcu demokratik ve eşit mekanizmaların güvenceleri.
 
*Demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması.
 
*Bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa.
 
'Süreç kritik bir aşamada'
 
Çözüm süreciyle ilgili tartışmalar ve kaygılar geçen hafta tarafların yaptığı açıklamalara yansımıştı. KCK, Fırat Haber Ajansı'nda 17 Şubat'ta yer alan açıklamasında, hükümetten “derhal müzakerenin başlaması, izleme heyetinin oluşması, izleme heyetinin Öcalan'la görüşmesi”yle somut adımları atmasını istemişti: “Yoksa bizim için sürecin 15 Şubat'la birlikte son derece tehlikeli, kritik ve bitme noktasında olduğunu belirtmek durumundayız."
Aynı gün Pakistan'da düzenlediği basın toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu ise,
 
"Çözüm süreci kritik bir aşamada. Herkesin bugün daha fazla dikkatli olması lazım" mesajını verdi.
 
“Süreç beklemede”
 
Süreçle ilgili 20 Şubat'ta değerlendirmelerde bulunan İmralı heyetinde yer alan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, "sürecin beklemede” olduğunu savunmuştu. Meclis'te görüşülen iç güvenlik paketi tartışmaları sürerken açıklama yapan Buldan, “Henüz izleme kurulu ile birlikte adaya gitmedik, henüz adadaki mahkûmlar değişmedi; yapılacak bir sürü şey, bunların hiçbiri yapılmadı. Bu soruları bir de hükümet kanadına sormak lazım. Bakalım onlar ne diyecek? Süreç konusunda şu anda bekleme durumundayız" demişti.
 
Aynı gün İstanbul'da katıldığı bir panelde gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise, PKK'nın silah bırakacağı yönündeki iddialar hakkında, “PKK Mart'ta dağdan inecekse biz buna karşı falan değiliz yani. Fakat gerçekçi olmadığını biliyoruz” açıklaması yaptı.

HABERE YORUM KAT