1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İşte Sur'da yaşanan çatışma görüntüleri
İşte Sur'da yaşanan çatışma görüntüleri

İşte Sur'da yaşanan çatışma görüntüleri

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 6 mahalle ve Melik Ahmet Caddesi'nden saat 11.30 itibariyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Çıkan çatışmada 3 asker şehit olurken 3 asker de yaralandı.

A+A-

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 6 mahallesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı 57’nci gününe girdi. İlçede operasyon ve çatışmalar sürerken, PKK'lıların yasaklı bölgenin dışındaki mahallelerde de hendek kazarak, barikat oluşturdu. Sabah saatlerinde de PKK'lılar ile güvenlik kuvvetleri arasında çatışma çıktı. Çıkan çatışmalarda 3 asker şehit olurken 3 asker de yaralandı. İlçede çıkan çatışmanın ardından polis, Melik Ahmet Caddesi’ni boşalttı. Esnafın kepenklerini kapattığı caddede araç sahiplerine arabalarına çıkarmaları yönünde anons yapıldı. Sokağa çıkma yasağı ilan edileceği belli olunca yeni bir göç dalgası yaşandı. Yüzlerce kişi bazı eşyalarını yanlarına alarak, Sur’dan çıktı. Daha sonrada Sur'un 5 mahallesi ve Melik Ahmet Caddesi'nden saat 11.30 itibariyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

3 ŞEHİT, 2'Sİ POLİS 5 YARALI

Sur'da bugün bombalı tuzakları kaldırmayı sürdüren güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasında çatışma çıktı. Çatışmada 6 asker yaralandı.Yaralılar ambulanslarla çatışma bölgesinden alınarak, Diyarbakır Asker Hastanesi'nde kaldırıldı. Yaralılardan durumu ağır olan 3 asker doktorların yaptığı tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Yaralı 3 askerin tedavileri ise sürüyor.Sur'da çatışmalarda yaralanan 2 polisin de hastanede tedavileri devam ediyor.

5 MAHALLE, BİR CADDEDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 

Çatışmaların devam ettiği sık sık silah ve patlama seslerinin geldiği Suriçi kesiminde 15 mahalleden Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinde hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için 2 Aralık'ta sokağa çıkma yasağı getirildi. İlçede günlerdir çatışmalar olurken Sur Kaymakamlığı, Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif ve Ziya Gökalp mahalleleri ile Melikahmet Caddesi'nde de bugün saat 11.30'dan itibaren sokağa çıkma yasağı getirildiğini açıkladı.

Sur Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamada  şunlar dile getirildi: "İlçemiz Sur içi mahallelerinde silahlı terör örgütü mensuplarınca barikat kurma, hendek kazma ve bombalı tuzaklama faaliyetleri neticesinde eğitim öğretim faaliyetlerinin, sağlık hizmetlerinin, ibadethanelerde icra edilen din hizmetlerinin sunulmasında ve vatandaşlarımızın bu hizmetlere ulaşmasında sorunlar yaşanmaktadır. Bu durum nedeni ile ilçemiz merkez mahallelerinde vatandaşlarımızın günlük yaşamını normal şartlar altında sürdürmesinin zorlaştığı ve ticari hayatın aksadığı gözlemlenmiştir. Bu bakımdan kamu düzeninin sağlanması, sokak aralarındaki barikatların kaldırılması hendeklerin kapatılması ve kurulan bombalı düzeneklerin imhası çalışmaları esnasında sivil vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini temin etme adına ilçemiz Suriçi'nde bulunan Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif ve Ziya Gökalp Mahalleleri ile Melikahmet Caddesinde 27 Ocak 2016 Çarşamba günü saat 11:30 itibari ile ikinci bir emre kadar Kaymakamlığımızca sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Vatandaşlarımızın söz konusu yasağa riayet etmeleri kendi can ve güvenliklerinin temin edilmesi adına önem arz etmektedir."

 

SUR'DAN GÖÇ DEVAM EDİYOR

Sur İlçesinde bugün sokağa çıkma yasağı ilan edilen 5 mahallede yaşayanların büyük bölümü, yasak kararı açıklanmadan önce evlerini terk etti. Sabahın erken saatlerinden itibaren yaşadıkları mahallelere hendek kazılıp, barikat kurulduğunu gören bir çok aile evlerini terk etti. Sur ilçesinin Urfakapı bölgesinden kimisi yanlarına aldıkları, kimisi ile el arabasına koydukları bazı eşyasıyla ilçeden ayrılanlar yaşanan duruma isyan etti.Hendekler kazıldıktan sonra evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını söyleyen vatandaşlar, "Perişan bir haldeyiz, gidecek yerimiz yok. olan bize oluyor. Hendekler kazıldıktan sonra bize burayı boşaltın dediler. Yeter artık bu savaşın bitmesini istiyoruz" dedi.Bu arada bugün sokağa çıkma yasağı ilan edilen 5 mahalleye giren güvenlik güçleri hendek ve barikatları kaldırmak için çalışmalarına başladı.

SUR'DA ÇATIŞMALAR ŞİDDETLENDİ

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yürütülen operasyonlarda çatışmalar şiddetlendi. Bölgedeki bazı binalardan dumanların yükseldiği görülürken, silah sesleri de duyuluyor. İlk çatışmada yaralanan 2 polisin de hastanede tedavileri devam ediyor.

 

TSK'DAN AÇIKLAMA: 3 ŞEHİT 

Sur'da çıkan çatışmalara ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'ndan açıklama yapıldı.  Açıklamada  şöyle denildi: "27 Ocak 2016 tarihinde Diyarbakır ili Sur ilçesinde devam eden operasyonlar esnasında, bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce yapılan silahlı saldırı sonucu dördü ağır olmak üzere altı kahraman silah arkadaşımız yaralanmış, durumu ağır olan silah arkadaşlarımızdan üçü kaldırıldıkları hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuşlardır" (DHA / Radikal)

HABERE YORUM KAT