1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İşte Öcalan'ın merakla beklenen mektubu
İşte Öcalan'ın merakla beklenen mektubu

İşte Öcalan'ın merakla beklenen mektubu

Diyarbakır'da 1 milyona yakın kişi Öcalan'ın mesajı için Nevruz alanında biraraya geldi.

A+A-

Öcalan: Silahlı güçlerimiz sınır dışına çekilsin

BDP'li Vekiller Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder, Öcalan'ın tarihi mesajını okumak için kürsüye çıktı.

Öcalan'ın mesajında; "Çanakkale'de omuz omuza şehit düyen Kürtler ve Türkler Kurtuluş Savaşı'nı birlikte yapmışlar, 1920 Meclisi'ni birlikte açmışlardır. Ortak geçmişimizin önümüze koyduğu gerçek, geleceğimizi de birlikte kurmamız gerektiğidir. TBMM'nin kuruluşundaki ruh, bugünde yeni dönemi aydınlatmaktadır" bölümü dikkat çekti.

Öcalan birlik mesajını şöyle vurguladı; "Zaman ihtilafın, çatışmanın, birbirlerini horlamanın değil, İttifakın, birlikteliğin, kucaklaşmanın ve helalleşmenin zamanıdır. Yeni mücadelemizin zemini fikir, ideoloji ve demokratik siyasettir. Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz, ayrıştırmak isteyenlere inat birleşeceğiz."

ABDULLAH Öcalan'ın bugün Diyarbakır'da yaklaşık 1 milyon kişinin katıldığı nevruz kutlamasında okunan 5 sayfalık mesajını BDP Iğdır Milletvekili Pervin Bultan Kürtçe; İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise Türkçe okudu. Öcalan, silahlı PKK'lıların sınırların dışına çekilmesi aşamasına gelindiğini belirterek, "Yeni mücadelenin zemini: fikir, ideoloji ve demokratik siyasettir" dedi. Zamanın çatışmanın, birbirini kullanmanın zamanı olmadığını söyleyen Öcalan, "İttifakın, birlikteliğin, helalleşmenin zamanıdır" ifadesine yer verdi.

Abdullah Öcalan mesajında mazlumların özgürlük nevruzunu kutladığını belirtirken, bu günü "Yeni bir dönemin miladı ve gün ışığı" olarak nitelendirdi. Öcalan, Anadolu'da yaşayan halkların farklı dil, ırk, mezheplerine rağmen birbirlerinin kardeşi olduğunu anlatırken, Dicle ile Fırat'ın, Sakarya ve Meriç ile halayın, horon ve zeybekle hısım-akraba olduğunu söyledi. Öcalan, bölgede yaşayan halkların birbirlerine düşürülerek sanal sınırlar oluşturulduğunu ifade ederken, "Baskıcı ve inkarcı yönetimler miadını doldurmuştur. Ortadoğu ve Asya hakları uyanıyor, birbirlerine karşı köreltici savaş ve çatışmalara dur diyoruz" dedi.
<p> "SİLAHLAR SUSSUN, FİKİRLER KONUŞSUN"

Milyonlarca kişinin artık, barış, kardeşlik ve çözüm istediğini, doğduğu topraklarda çaresizliğe, bireyselliğe karşı direnişi amaçladığını, bu haykırışın bir noktaya ulaştığını belirten Abdullah Öcalan, büyük bedeller ödendiklerini kaydederek, şunları söyledi:

"Bu bedellerin hepsi helal olsun. Bu fedakarlıkların mücadelelerin hiç biri boşa gitmedi, Kürtler öz benliğini, haklarını yeniden kazandı, kutlu olsun. Artık, silahlar sussun fikirler konuşsun noktasına geldik. Yok sayan, dışlayan modern paradigma yerle bir oldu. Bu çağrıma kulak veren milyonların şahitliğinde diyorum ki; artık yeni bir dönem başlıyor, silah değil, siyaset öne çıkıyor. Yine diyorum ki artık silahlı unsurlamızın sınır ötesine çekilmesi aşamasına gelinmiştir. Bu bir son değil, yeni bir başlangıçtır. Bu mücadeleyi bırakmak değil, daha farklı bir mücadeleyi başlatmaktır. Kürdistan ve Anadolu tarihine yaraşır biçimde tüm halkların demokratikleşmesi ve özgürleşmesinde hepimize büyük sorumluluk düşüyor."

"ZAMAN HELALLEŞME ZAMANI"

Abdullah Öcalan, Türkiye'deki kadim halkın 1000 yıllık İslam hukukunun, gerçek anlamda kardeşlik hukukunu öngördüğünü; aralarında fetih, imha ve asimilasyon olmadığını ve olmaması gerektiğini kaydederken, şöyle devam etti:

"Zaman ihtilaf, çatışma, birbirini horlamanın değil; ittifak, birliktelik, kucaklaşma ve helalleşmenin zamanıdır. Çanakkale'de omuz omuza şehit düşen Türkler ve Kürtler Kurtuluş Savaşı'nı birlikte yapmış 1920 Meclisi'ni birlikte açmıştır. TBMM'nin kuruluşundaki ruh bugün de yeni dönemi aydınlatmaktadır."

Günümüzde herkesin özgürce ve kardeşçe yaşayacağı düzenin ekmek ve su kadar gerekli hale geldiğini ifade eden Abdullah Öcalan, yakın tarihte Misak-ı Milli sınırları içinde Türk ve Kürtlerin öncülüğünde gerçekleşen yeni bir dönemi yaşadıklarını bildirdi. Son 90 yılın tüm eksiklerine rağmen büyük felaketlere uğramış halkları da katarak yeni bir model oluşturmak istediklerini kaydeden Öcalan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu toprakların tarihselliğinde biz kavramına, eski ruh ve pratiğini verme zamanıdır. Bizi bölme ve çatışmak isteyenlere karşı birleşeceğiz. Zamanın ruhunu okuyamayanlar tarihin çöp sepetine giderler. Suyun akışına direnenler uçuruma giderler. Çatışma, bölünmelerden yorgun düşen Ortadoğu halkları, kökleri üzerinde yeniden ayağa kalkmak istiyorlar."

Abdullah Öcalan, "Yeni mücadelenin zemini:fikir ideoloji ve demokratik siyasettir. Büyük bir demokratik hamle başlatmaktır. Selam olsun bu süreci demokratik, çözümü destekleyen, halkların eşitliğine, demokratik özgülüğü için sorumluluk üstlenenlere" dedi.

HABERE YORUM KAT