1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İşte KKTC'nin yeni cumhurbaşkanı!
İşte KKTC'nin yeni cumhurbaşkanı!

İşte KKTC'nin yeni cumhurbaşkanı!

Gayri resmi sonuçlara göre KKTC'nin cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı oldu. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Şafak Öneri, gayri resmi olarak Akıncı'nın cumhurbaşkanlığını ilan etti ve kendisini telefonla kutladığını açıkladı.

A+A-
Gayri resmi sonuçlara göre KKTC'nin cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı oldu.Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Şafak Öneri, gayri resmi olarak Akıncı'nın cumhurbaşkanlığını ilan etti ve kendisini telefonla kutladığını açıkladı. 
 
MUSTAFA AKINCI KİMDİR?
 
Mustafa Akıncı, 28 Aralık 1947 yılında Leymosun (Limasol)'da doğdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi mezuniyetinden sonra Lefkoşa'ya yerleşti.Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclis'ine seçilerek görev yaptı.
 
28 yaşında Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı'na seçildi. Bu görevi 1976-1990 yılları arasında 14 yıl boyunca kesintisiz sürdürdü. LTB Başkanlığı sırasında Lefkoşa Rum Belediye Başkanı ile Lefkoşa Kanalizasyon Projesi ve Lefkoşa İmar Planı konularında uzlaşma sağlayarak bu projelerin işbirliği içinde hayata geçmesini sağladı. Bu çerçevede Lefkoşa İmar Planı 1989 yılında 'Dünya Habitat Ödülü'ne, 2007 yılında ise Ağa Han (Aga Khan) Mimarlık ödülüne layık görüldü.
 
2003 yılında da Lefkoşa Rum Belediyesi eski Başkanı ile yaptıkları çalışmalardan ötürü 'Europa Nostra Onur Ödülü'ne (Medal of Honour) layık
görüldü.
 
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği'nin kuruluşunda etkin rol üstlenerek birliğin ilk başkanlığını yaptı. 1987 yılından 2001 yılına kadar Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Genel Başkanlığı görevinde bulundu. 1993 – 2009 yılları arasında KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde milletvekilliği görevini sürdürdü.
 
1999 – 2001 döneminde Başbakan Yardımcılığı ve Turizm Bakanlığı görevini
üstlendi. Annan Planı döneminde oluşturulan Barış ve Demokrasi Hareketi'nin (BDH)
kurucularından olup, liderliğini üstlendi. Toplumcu Demokrasi Partisi
(TDP)'nin oluşumu ile birlikte başkanlık görevini devretti.
 
Oxford, Harvard ve Yale Üniversiteleri gibi dünyaca tanınmış akademik platformlar ile Chatham House gibi uluslararası forumlarda Kıbrıs konusuna ilişkin konferanslar verip panellere konuşmacı olarak katıldı.
 
'Belediye Başkanlığı'nda 14 Yıl' isimli kitabı yayınlandı. İyi derecede İngilizce bilen Mustafa Akıncı, evli, üç çocuk ve iki torun sahibidir.

HABERE YORUM KAT