1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İşte Diyarbakır bu!
İşte Diyarbakır bu!

İşte Diyarbakır bu!

Diyarbakır'a gelen vatandaşlar, Diyarbakır'ın hep yanlış tanıtıldığını dile getirerek, halkın, Diyarbakır'ı basından değil bizzat gelip görerek tanımaları gerektiğini belirtti.

A+A-

Diyarbakır'ı (Amed) tanımak amacıyla şehre gelen vatandaşlar, Diyarbakır'ın hep yanlış tanıtıldığını dile getirerek, Diyarbakır'ı tanımak isteyenlerin basından değil bizzat Diyarbakır'a gelip Diyarbakır halkını tanıyarak ve Diyarbakır'ın manevi mekanlarını gezerek tanımalarını, Diyarbakır'ı gördükten sonra konuşmaları gerektiğini ifade etti.
 

"Eskiden Diyarbakır'ı kötü bilirdik"

Diyarbakır'ı tanımak için 15 kişilik bir grupla Ankara'dan geldiklerini ifade eden Abdulaziz Yalçın , "Diyarbakır'ın ayrı bir güzelliği vardır. Diyarbakır'a gelmeden önce buraları kötü bilirdik, ama gelip tanıyınca önyargılarımız dağıldı. Diyarbakır'ı tanıdıktan sonra buranın Sahabeler diyarı olduğunu idrak ettik" dedi.

"Basın Diyarbakır'ı kötü tanıtıyor"

Basının Diyarbakır'da yaşananları çok abarttığını dile getiren Yalçın, "Televizyon ve gazetelerde köşe bucak yayınlanan yazı ve makalelerin, olayları abartılı bir şekilde dile getirildiklerini Diyarbakır'a gelip, Diyarbakır'ı ve insanları tanıyarak anladık" ifadelerini kullandı.

"Diyarbakır'ı, Diyarbakır'dan dinleyin"

Diyarbakır'ı anlatmakla bitiremeyeceğini ifade eden Yalçın, "Diyarbakır'ı görmeyenler, gelip buraları görmeli ve Diyarbakır'daki manevi havayı teneffüs etmelidir. Sahabeler şehri Diyarbakır'da tat almak isteyenlerin gelip şehri ve insanlarını tanımalarını tavsiye ederim" dedi.Bir başka misafir Celal Merzifonoğlu ise, askerliğini Diyarbakır'da yaptığını söyleyerek, Diyarbakır'ı çok sevdiğini dile getirdi.

"Diyarbakır halkı çok misafirperverdir"

Diyarbakır'da askerlik yaptığı için insanlarını tanıdığını dile getiren Merzifonoğlu, "Diyarbakır halkına her zaman saygı duymuşumdur. Askerlik yaptığım yıllarda da bu halkın misafirperverliğine tanık oldum. Diyarbakır'ın güzelliği buralara gelip görünce kendini hissettiriyor" ifadelerini kullandı.

"Kendimi Diyarbakırlı görüyorum"

Kendini bir Diyarbakırlı gibi gördüğünü dile getiren Merzifonoğlu, "Askerlik süreci boyunca bana misafirperverliğini gösteren Diyarbakır halkına teşekkür ediyorum. Türkiye'nin batısında yaşayan vatandaşlara tavsiyem, bu şehri basından tanımaya çalışmayın aksi halde yanılırsınız. Diyarbakır'ı gerçekten tanımak istiyorsanız, gelin bu sıcakkanlı, misafirperver insanları kendi yerlerinde kendi dilleriyle tanıyın" diyerek, halkı Diyarbakır'ı tanımaya davet etti.
 

HABERE YORUM KAT