1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. İşte Cizre’deki binalarda son durum
İşte Cizre’deki binalarda son durum

İşte Cizre’deki binalarda son durum

Dünyanın konuştuğu Şırnak’ın Cizre ilçesindeki binalar, hala bir muamma. İlkinden 23 Ocak günü haberdar olduğumuz bodrum katından sonra, içinde 62 kişinin olduğu ikinci bir bina gündeme oturdu.

A+A-

Son olarak da önceki gün içinde 20 yanmış ceset ile 25 de sağ kişinin bulunduğu bina ortaya çıktı. Bu üç binada toplam 138 kişinin vardığından söz edilirken, buralarda bulunan en az 66 kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Geri kalanların çoğu yaralı ve akıbetleri halen de bilinmiyor.
 
Türkiye ve dünya kamuoyu günlerdir Şırnak’ın Cizre ilçesindeki üç binayı ve o binaların içindeki cesetler, yaralılar ve sağ kalan insanları konuşuyor. Bu binalara defalarca ambulans gönderdiğini öne süren hükümet, oralarda yaralıların olmadığından söz ediyor. HDP’liler ise yaralıları almaya gönderilen ambulansların, çatışma mizanseni yaratılarak, gönderilmiş gibi yapılıp, geri çağrıldığını söylüyor.
 
Peki, günlerdir konuşulan o binalardaki son durum ne?
 
İlk bina 23 Ocak günü gündeme oturdu. O gün binaya atılan tank ve top atışlarında yaralananlar oldu. Binadaki 31 kişi, bodrum katına sığındı. Devam eden top atışları yüzünden binanın katları da birer birer çöktü ve artık enkazın altında kalanlar, dışarı çıkamaz oldu. Geçen süre içinde bina ile kurulan iletişimde, o binada bulunanlardan en az 7 kişi, hastaneye ulaşamadıklarından, kan kaybından ya da kangren olarak yaşamını yitirdi. Geri kalanlardan 15’inin de yaralı olduğu biliniyordu. Sadece 7 kişinin sağlıklı olduğuna dair bilgiler vardı. Bina ile en son iletişim, 31 Ocak günü sağlanmıştı. Son görüşmenin ses kaydını da HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken ve Hukuk İşlerinden Sorumlu HDP Eşgenel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, TBMM’de düzenlenen basın toplantısı ise kamuoyuna açıklamıştı. Son temas kurulmasının üzerinden 13 gün geçti.

 

HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız, bu binada bulunanların listesini “bitkin durumda olanlar” ve “yaralılar” diye iki ayrı kategoride açıklamıştı. Buna göre Hacer Aslan, Gülistan Üstün, Sakine Şiray, Berjin Demirkaya, Ramazan İşçi, Mahmut Duymak, Kasım Yana, Osman Gökhan ve İzzet Gündüz’dün oluşan 9 kişinin durumları bitkindi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi Üyesi Mehmet Yavuzel, Feride Yıldız, Ferhat Saltıkat, Ali Fırat Kalkan, Mustafa Vartiyak, Mustafa Aslan, Tahir Çiçek, Rıdvan Ekinci, Dersim Aksay, İslam Balıkesir, Sirdar Pişkin, Ferhat Karaduman, Sultan Irmak, Sercan Uğur ve Fehmi Dinç ise yaralı idi.
 
İkinci binada 62 kişi bulunuyordu
 
Cizre’de konuşulan ikinci bina ise 4 Şubat Günü, Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç’un bazı televizyon kanallarına telefonla yayına bağlanıp, HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken ile de temas kurmasıyla ortaya çıktı. Tunç, Bottancı sokağın yakınındaki Narin sokakta olan söz konusu bu binada, 62 kişinin bulunduğunu belirtiyordu. Tunç’un aktardığına göre bu binadaki 62 kişiden 9’u, yapılan tank ve top atışları nedeniyle binada çıkan yangının, sığındıkları bodrum katına sıçraması nedeniyle yanarak yaşamını yitirdi. Binadakiler, yaralılara yardım çağırması için yanlarında bulunan 16 yaşındaki Abdullah Gün adlı çocuğu, elinde beyaz bayrakla sokağa gönderdi. Ancak çocuk, binadan çıktığı anda keskin nişancılar tarafından vuruldu. Böylece binada sağ kalanların sayısı da 52’ye indi.
 
 
TRT’nin 60 ölü iddiası
 
 
TRT bu bina ile ilgili olarak 7 Şubat gecesi, saat 23:00 sıralarında flaş bir haber vererek “60 PKK'lı öldürüldü” dedi. Ancak erkesi gün bu sayı, çok tartışıldı. Yandaş medya, 30, Şırnak Valiliği ise 10 kişinin öldüğünü belirtti. Başbakan Davutoğlu ise Şırnak Valiliği’nin açıklamasının esas alınmasını istedi. Sonraki günlerde o binanın bulunduğu noktadan, çok yoğun silah ve patlama sesleri geldi. Sarıyıldız, güvenlik güçlerinin, bu binanın bulunduğu bölgeye çağrılan cenaze nakil aracı personellerinden, 30 ceset torbası istenildiğini açıkladı. Önceki gün ve dün bu bina ile birinci binanın bulunduğu alandan, en az 39 kişiye ait, çoğunluğu yanmış ve vücut bütünlüğü bozulmuş ceset alındı. Cizre Devlet Hastanesi'ne kaldırılan cenazeler daha sonra otopsi için Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak’taki ilgili hastane ve adli kurumlara gönderildi.
 
 
Üçüncü bodrum önceki gün çıktı
 
 
Cizre’deki üçüncü bodrum ise önceki gün ortaya çıktı. Yeni bodrum, HDP Milas eski İlçe Eşbaşkanı Derya Koç’un, Nusaybin’de, kendisinden haber almak için başlatılan nöbet eyleminde bekleyen babası Kemal Koç’u aramasıyla ortaya çıktı.
 
 
Baba Koç, kızı Derya’nın kendisine Sur Mahallesi Kerem Otel'in yakınlarındaki bir binanın bodrumunda bulunduklarını söyledi. Daha sonra Derya Koç, bu binadakilerden 20’sinin yanarak öldüğünü, kalan 25 kişiden 15’inin de yaralı olarak üst katlarda sağlandığını söyledi.


Söz konusu binada bulunan kişilerden 20’sinin isimlherinin Derya Koç, Lokman Bilgiç, Murat Kekin, Sinan Kaya, İbrahim İvrendi, Fırat Malgaz, Orhan Tunç, Meryem Akyol, Mürsel Dalmış, Star Öztürk, Murat Tunç, Abdülselam Turgut, Fatma Demir, Emel Ayhan, Mesut Özer, Abdullah Özgür, Agit Aydın, Barış Gasir, Sahip Edip, soyadı öğrenilemeyen Ferhat adlı kişiler oldukları, diğer 5 kişinin ise kimliğinin bilinmediği belirtildi.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT