1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İstasyon Meydanı’nın ismi değiştiriliyor
İstasyon Meydanı’nın ismi değiştiriliyor

İstasyon Meydanı’nın ismi değiştiriliyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 5 Haziran’da HDP mitingine yönelik bombalı saldırının yaşandığı İstasyon Meydanı’nın isminin değişmesi için internet sitesi üzerinden anket çalışması başlattı.

A+A-

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5 Haziran’da Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda yaptığı seçim mitinginde yönelik bombalı saldırıda 5 kişi yaşamını yitirirken, 406 kişi ise yaralanmıştı. Bombalı saldırının ardından kent dinamikleri; demokrasiye, insanlığa ve ortak yaşam kültürüne karşı yapılan bu olayı hafızada tutmak, bir daha bu tür olayların yaşanmaması için ortak mekanizmalar oluşturmak için ”İstasyon Meydanı” olarak bilinen meydanın adının değiştirilmesi için çalışma yürütmüşlerdi.


Anket 20 Kasım’a kadar sürecek


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ise, meydanın isminin belirlenmesi için internet sitesi üzerinden anket çalışması başlattı. “www.diyarbakir.bel.tr” adresinde meydanın isminin seçiminin halka sunulduğu ankette Direniş Meydanı, 5 Haziran Meydanı ve Barış Meydanı olması yönünde üç seçenek bulunuyor.  Halkın oylarının ardından 20 Kasım 2015 tarihine kadar sürecek olan ankette en fazla oylamayı alan isim meydana verilecek.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler