1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İstanbul’dan dayanışma için geldiler
İstanbul’dan dayanışma için geldiler

İstanbul’dan dayanışma için geldiler

Emeğin Partisi (EMEP) İstanbul İl Örgütü, Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi, Pendik Kadın Dayanışma Derneği ve Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği tarafından toplanan yardımlarla beraber oluşturulan heyet Diyarbakır'a gelerek Rojava Derneği'yle görüşme yap

A+A-

EMEP İstanbul İl Örgütü, Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi, Pendik Kadın Dayanışma Derneği ve Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği tarafından toplanan yardımlar oluşturulan heyetle Diyarbakır'a getirildi. Heyet, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ve abluka nedeniyle göç etmek zorunda kalan aileler için İstanbul'da topladıkları yardımları Rojava Derneği'ne teslim etti.

Heyet ardından Rojava Derneği'ni ziyaret ederek dernek yöneticilerinden bilgi aldı. Rojava Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Durmaz, Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmiş Sur ilçesinin büyük bir yıkıma maruz kaldığını ve insanların evlerini terk etmek zorunda bırakıldığını ifade etti. Durmaz, "Devlet bu savaş politikalarıyla bir yandan bölge halkını yıldırmak isterken, diğer yandan da gelen yardımları engellemek istiyor. Gelen her yardım bizi daha da güçlendiriyor. Ancak bölge halkı giysi, gıda gibi yardımlardan öte buradaki durumun batıda anlaşılmasını bekliyor. Kürt halkı kadar tüm Türkiye halkları da barış sürecine tekrar dönülmesi konusunda ısrarla mücadele etmeli" dedi.

'Yaşananları anlatıyoruz'

Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek, her alanda bölgede yaşananları anlattıklarını belirterek, "Bunun için çeşitli platformlar oluşturuldu. Her ilçede eylemler örgütlendi. Ancak yapılan her eyleme polisin sert müdahalesi oluyor. Medya üzerinden bir kutuplaşma yaratılıyor" dedi. Bu ortamı kırmak için tüm kesimlerin harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Gerçek, "Bu saldırıların durması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Toplanan yardımlar da bu mücadelenin bir parçası. Asıl olarak İstanbul'da işçi havzalarında, mahallerde, okullarda burada yaşananları anlatıyoruz ve mücadeleye çağırıyoruz" dedi.

'Mücadeleyi büyütmeliyiz'

Kadın örgütleri adına konuşan Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Adile Doğan ise, savaşa dikkat çekme üzere kapı kapı dolaştıklarını söyledi. Doğan, "Kadınlara, işçilere burada yaşananları anlatıyoruz. Ama medya büyük bir manipülasyon yaratılmış durumda. Bu algıyı kırmak kolay olmuyor. Kadına yönelik şiddete ve kadın bedenin teşhirine karşı batıda yapılan eylemlere de çok sert müdahaleler yapılıyor. Ancak yılgınlığa düşmeden mücadeleyi büyütmeliyiz" dedi. Heyet daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlarını ziyaret etti.

 

(Baver Değer)

HABERE YORUM KAT