1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İstanbul’daki forumda Sur konuşuldu
İstanbul’daki forumda Sur konuşuldu

İstanbul’daki forumda Sur konuşuldu

Sur'a dair alınan kamulaştırma kararı, kent yöneticileri, şehir plancıları, mimar, avukat ve ekolojistlerin katılımı ile İstanbul'da düzenlenen forumda masaya yatırıldı.

A+A-

Diyarbakır’ın Sur ilçesine yönelik çıkarılan kamulaştırma kararı düzenlenen forumla masaya yatırıldı. Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) ve Sosyal Haklar Derneği (SHD) tarafından İstanbul'da organize edilen "Sur’da mülksüzleştirme ve zorunlu göç" başlıklı forum, Cezayir Toplantı Salonu'nda başladı.
 
Düzenlenen forumda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı'nın yanı sıra belediyenin Sur ile ilgili birim yöneticileri, avukatlar, mahalle muhtarları, ekolojistler ve mimar yer alıp, alanlarıyla ilgili sunumlarda bulunacak. İlçedeki tarihi ve kültürel varlıkların tahrip edilmesi kadar, sosyal dokunun tümü ile bozulmasının amaçlandığı "kamulaştırma" kararına dair bugüne kadar yapılanlarla birlikte, yapılamayanlar ve yapılması gerekenlerin muhasebesinin masaya yatırılacağı forumu çok sayıda kişi takip etti.
 
Avukatlar İlknur Alcan ve Can Atalay'ın yönettiği forumun ilk oturumunda konuşmacı olarak Şehir Plancıları Odası Amed Şubesi adına Dr. Mustafa Oğuz Sinemlioğlu, Amed Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Alan Yönetimi Başkanı Nevin Soyukaya ve Mimarlar Odası Amed Şubesi Başkanı Herdem Doğrul yer aldı.
 
Nevin Soyukaya: Korunması Gereken Çok Fazla Tarihi Yapı Var
 
Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Alan Yönetimi Başkanı Nevin Soyukaya, yaptığı sunumda Sur’un UNESCO tarafından koruma altına alınmasına dair kimi bilgiler paylaştı. Sur’da 147 adet kültürel alan, 100'ün üzerinde de tescilli kültürel-tarihi yapı olduğunu belirten Soyukaya, bunların dışında da korunması gereken çok fazla yapı olduğunu vurguladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin 1999 ve 2000'li yıllarda bu yapıları korumaya yönelik çalışmalara başladığını söyleyen Soyukaya, bu çalışmalar neticesinde Surların daha görünür hale getirildiğini ifade etti. Soyukaya, paylaştığı bu bilgilerin akabinde bugüne kadar 6 defa "sokağa çıkma yasağı" ilan edile Sur’da son olarak 2 Aralık'tan bu yana yasağın 4 mahallede sürdüğünü kaydetti.
 
4 Yeni Karakola Daha Onay Verildi
 
21 Mart'ta alınan Bakanlar Kurulu kararıyla ile Sur’un neredeyse tamamının "acele kamulaştırma" kapsamına alındığının altını çizen Soyukaya, toplam 49 bin 711 nüfusa sahip olan 160 hektarlık Suriçi’nde 140'lık hektarlık, yani yüzde 82'lik bir alanda kamulaştırma kararı alındığını belirtti. Soyukaya, yeşil alanlar başta olmak üzere dünya mirası olan Alzara Camii’sinin bile bu karar kapsamında alındığını söyledi. Soyukaya, karara dair şunları söyledi:
 
“İl Koruma Kurulu, Suriçi'nde 11 karakol yapılmasına izin verdi. 8 tanesine ise daha önce onay vermişti. Ancak dün itibarı 4 karakol yapılmasına daha onay verildi. Sur’un tamamında sayısız MOBESE kamera kurulmasına karar verildi yine. Sur’u temelinden yarıp yok edecekler. Ancak alınan bu kararları yargıya taşıyacağız”
 
Şehir Plancısı Odası: Sorunlar Kürt sorunu ile birlikte çözülebilinir
 
Soyukayaya'nın ardından ise Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şubesi adına Dr. Mustafa Oğuz Sinemlioğlu konuştu. Sinemlioğlu, dile getirilen sorunların çözülmesi için öncelikli olarak Kürt Sorunu'nun demokratik ve barışçıl yollardan çözülmesi gerektiğini söyledi. Sinemlioğlu, bunun ise sadece Diyarbakır’dan değil, İstanbul'dan ses çıkartılması sayesinde sağlanabileceğini vurguladı.
 
Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Başkanı Herdem Doğrul da bir konuşma yaptığı forumun ilk bölümü soru cevap bölümü ile devam etti.

HABERE YORUM KAT