1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İstanbul'da görkemli Diyarbakır Gecesi
İstanbul'da görkemli Diyarbakır Gecesi

İstanbul'da görkemli Diyarbakır Gecesi

Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (DİTAV) İstanbul Şubesi'nin Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde düzenlediği gecede Vali Mutlu, Abdülkadir Aksu'nun da aralarında bulunduğu davetliler halay çekti.

A+A-

Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (DİTAV) İstanbul Şubesi'nin (Bağdat Caddesi, Feneryolu Işıklarda bulunan şube) Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde düzenlediği gecede, hemşehriler buluştu, halaylar çekildi, türküler söylendi. Diyarbakırlı AK Parti milletvekili ve İçişleri eski Bakanı Abdülkadir Aksu'nun da katıldığı geceye İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu,  DİTAV Genel Başkanı Metin Cizreli, DİTAV İstanbul Şube Başkanı Av. Aydoğan AHIAKIN , 

Kadıköy Belediyesi Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Üsküdar Belediye Başkanı Av. Hilmi Türkmen, Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal, Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil, İşadamı Ahmet Göksu, Marev Başkanı Fehmi Tahincioğlu, Kadıköy Nüfus Müdürü Nebahat Özdemir, Adıgüzel Eğitim Kurumları Vakfı Mütevellisi Mevlüt Adıgüzel, İşadamları Abdullah Bilgüngüllüoğlu, Ali Kahraman, Toruman Şakarer, Aydın Ahıakın, Cahit Durhan, Bayram Akşahin, Remzi Yorulmaz, Yenal Sucu Av. Beyhan Belkıs Beken katıldı. 
 
DİYARBAKIRLILAR BULUŞTU
Diyarbakır, kültürü, yemekleri ve müziğinin yaşatıldığı gecede DİTAV İstanbul Başkanı Av. Aydoğan AHIAKIN Diyarbakır'ın uygarlıklar ve dinler mozaği bir kent olduğunu belirterek, "Bugüne kadar yıl 5 bin üniversite öğrencisine karşılıksız burs verdik. Feshane'de Diyarbakım tanıtım günleri düzenleyeceğiz. Diyarbakır Surları ve 8 bin yıllık Hevsel Bahçeleri'nin Unesco Dünya Mirası listesine alınabilmesi için etkinlikler yapıyoruz" dedi. 
 
İstanbul Şube Başkanı Av. Aydoğan AHIAKIN'ın, Salonda bulunan hemşehrilerinin  Diyarbakırlı olan Fenerbahçe Spor Kulubü Başkanı Aziz Yıldırım'a sevgilerini ve selamlarını gönderdiğini söylemesi üzerine,  geceye katılamayacağını belirten  Aziz Yıldırım için salonda alkışlar koptu. 
 
İçişleri eski Bakanı Abdülkadir Aksu ise Diyarbakır'ın maneviyat ve medeniyetler şehri olduğunu belirterek, "Diyarbakır Dünya'nın en uzun ikinci surlarına sahiptir. Mekke ve Medeni'den sonra en fazla Sahabe mezarı Diyarbakır'dadır. İnanç turizminin gelişmesi için elimizden geleni yapmalıyız" dedi. 
 
Gecede Diyarbakırlı sanatçı ve aydınlar Ziya Gökalp, Cahit Sıtkı Tarancı, Sezai Karakoç, Süleyman Nazif, İzzet Altınmeşe, Şevket Beysanoğlu, Orhan Asena, Ahmet Arif de anıldı. 
 
Diyarbakır'da 3 yıl görev yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da geceye katıldı. Yöresel halkoyunları ekiplerinin de gösterilerini sunduğu gecede Vali Mutlu, Abdülkadir Aksu'nun da aralarında bulunduğu davetliler gece boyunca halaylar çekti.
ditavistanbulahiakin.jpgditavistanbulabdulkadiraksu.jpg
ditavistanbulahiakinn.jpg

HABERE YORUM KAT