1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. İstanbul'da Diyarbakır coşkusu
İstanbul'da Diyarbakır coşkusu

İstanbul'da Diyarbakır coşkusu

Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (DİTAV) İstanbul Şubesi'nin Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde düzenlediği gecede, hemşeriler buluştu, halaylar çekildi, türküler söylendi.

A+A-

Diyarbakırlı AK Parti milletvekili ve İçişleri eski Bakanı Abdülkadir Aksu'nun da katıldığı geceye İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski milletvekili Hikmet Çetin, DİTAV Genel Başkanı Metin Cizreli, avukat Beyhan Belkıs Beken katıldı.

Diyarbakır, kültürü, yemekleri ve müziğinin yaşatıldığı gecede DİTAV İstanbul Başkanı Aydoğan Ahıakın Diyarbakır'ın uygarlıklar ve dinler mozaği bir kent olduğunu belirterek, "Geçtiğimiz yıl 5 bin üniversite öğrencisine karşılıksız burs verdik. Feshane'de Diyarbakım tanıtım günleri düzenleyeceğiz. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin Unesco Dünya Mirası listesine alınabilmesi için çalışmalar yapıyoruz" dedi. Ahıakın, geceye katılamayacağını belirten Diyarbakırlı olan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın sevgilerini gönderdiğini söylemesi üzerine, salonda alkışlar koptu.

İçişleri eski Bakanı Abdülkadir Aksu ise Diyarbakır'ın maneviyat ve medeniyetler şehri olduğunu belirterek, "Diyarbakır Dünya'nın en uzun ikinci surlarına sahiptir. Mekke ve Medeni'den sonra en fazla Sahabe mezarı Diyarbakır'dadır. İnanç turizminin gelişmesi için elimizden geleni yapmalıyız" dedi.

Gecede Diyarbakırlı sanatçı ve aydınlar Ziya Gökalp, Cahit Sıtkı Tarancı, Sezai Karakurt, Süleyman Nazif, İzzet Altınmeşe, Şevket Faysanoğlu, Taner Timur, Orhan Asena, Ahmet Arif de anıldı.

Diyarbakır'da 3 yıl görev yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da geceye katıldı. Yöresel halkoyunları ekiplerinin de gösterilerini sunduğu gecede Vali Mutlu, Abdülkadir Aksu'nun da aralarında bulunduğu davetliler halay çekti.

HABERE YORUM KAT