1. HABERLER

  2. İstanbul'a en güzel nerden bakılır?
İstanbul'a en güzel nerden bakılır?

İstanbul'a en güzel nerden bakılır?

Asûde Bir Şehri en güzel halini seyreden teraslardan İstanbul Panoramasının hazkını yaşamak ister misiniz? İşte 7 tepeli şehre en güzel bakılan yerler

A+A-

Yavuz Selim Camii'nin dış avlusu, Tophane'de Tüfekçi Zalih Sokağı'nın bitim noktası, Üsküdar'da Kavak Sarayı arazisinin rampalar, Karaköy Köprüsü'nün Balıkpazarı yeri, Okmeydanı İçlerinden belediye otobüslerinin geçtiği cadde, Anadolu Feneri'nde eski kaleye çıkan yol, Emirgan Korusundaki Pembe Köşk'ün Balkonu,  Rumeli Hisarı Halil Paşa Kulesi'nin Burcu,Tepebaşı'ndaki esi TÜYAP binasının terası, Beylerbeyi Camii'nin Boğaziçi kesimine bakan avlusu, Eyüp Alibeyköy civarındaki eski Saya Çifliklerinin yeri... .

Bu mekanlar İstanbul'un En güzel manzaralarının seyredilebileceği belirtilen ve üzerine seyir balkonu yapılması önerilen 30 noktasından bir kaçı. Bir de üzerine bina, gazino tarzı yapılmış manzara terasları var; Bebek Ayşe Sultan Korusu, Anadolu Hisarı Yenimahalle Evleri, Beşiktaş Conrand Oteli, Beylerbeyi tepesi, Büyük ve küçük Çamlıca'daki tesisler, Büyükdere Sedat Kent Villaları gibi, Piyer Loti kahvesi, Kulaksız Mezarlığı gibi... Ki bunların sayısı da elliye yakın...

İstanbul'un yüzde 95'e varan manzara terasları içinde araştırmacı Haldun Hürel'e göre en etkili olanların dokuz tanesi; Büyük Çamlıca, Kalafat Yeri, Tekfur Sarayı, İcadiye Vaniköy Tepesi, Rumelihisarı Nafi baba Tepesi, Yuşa Tepesi, Nakkaş Tepe, Sultan selim Caddesi, Salacak Burnu...  

Hangi noktasından bakılsa ayrı bir güzelliğin doyumsuzca izlendiği manzara noktaları, binlerce yıldır İstanbul’da yaşayanlara tarifsiz heyecanlar yaşatıyor. İstanbul, bu manzaralarıyla, Roma’dan Osmanlı’ya, oradan Cumhuriyet nesillerine, aynı duyguları yaşama imkânını cömertçe sunuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin, İstanbullular ile buluşturduğu “İstanbul’un Manzara Terasları” adlı kitap, Yedi Tepeli Kent’in, dokuz farklı manzara terasını okurların dikkatine sunuyor. Kültür Yayınları Serisi’nin IX. Kitabı olarak yayınlanan bu nadide eserde, İstanbul’un eski seyir mekânlarına ise, gravür ve tablolar şeklinde yer verilmiş.

Manzara noktalarının oranı, %95’lere kadar varabilen güzel İstanbul’umuzun, Üsküdar, Tophane, Cihangir, Sultanahmet, Anadolu Feneri, Emirgân gibi önemli noktalarına ait, muhteşem görsellerin yer aldığı kitap, Orhan Erdener’in yoğun emeği sonucunda ortaya çıkmış.

Bu nadide eserin İçinde yer aldıkları bölgelerin iskâna açılması nedeniyle, İstanbul ahalisiyle buluşamayan, cadde ve sokak tepelerine sıkışıp kalmış, binalarla doldurulmuş seyir balkonları konusunda alternatif çözüm önerileri de sunuluyor.

 

Kitapla ilgili teknik bilgiler ve internet üzerinden sipariş şartları için bu linki kullanabilirsiniz