24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır11 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara8 °C
 • Antalya22 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,625
  %0.11
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

'İstanbul Barosu'nun tepkisi utanç vesikasıdır'

'İstanbul Barosu'nun tepkisi utanç vesikasıdır'

30 Aralık 2015 Çarşamba 14:41

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Elçi öldürüldüğünde, Roboski olduğunda sesini çıkaramayan İstanbul Barosu'nun DTK deklarasyonuna tepkisi utanç vesikasıdır" dedi.

Demirtaş, Başbakan Davutoğlu'nun iptale ettiği randevuyla ilgili de "Başbakan randevuyu Önder'den mi aldı ki iptal etti" diye konuştu.

DTK'nın özerklik açıklamasına tepki gösteren İstanbul Barosu'na HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yanıt verdi. Selahattin Demirtaş, "Elçi öldürüldüğünde, Roboski olduğunda sesini çıkaramayan İstanbul Barosu'nun DTK deklarasyonuna tepkisi utanç vesikasıdır" dedi.


BAŞBAKAN RANDEVUYU ÖNDERDEN Mİ ALDI?
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun iptale ettiği randevuyla ilgili de konuşan Demirtaş şunları söyledi: "Biz diyaloğa açığız. Sorun şiddet ve çatışma zemininden çıkarılmalıdır. HDP'nin içinde olmadığı ve desteklemediği bir anayasa asla toplumsal bir sözleşme sayılmaz. Başbakan randevuyu Önder'den mi aldı ki iptal etti. Her şeye rağmen görüşme taraftarıyız. Görüşmemiz gerekiyor. Siyasettekigerilime sokaktaki çatışmaya rağmen görüşmemiz gerekiyor. İptal edilen randevunun yeniden gündeme alınması gerekir. Parti kapatma tartışmaları, gereksizdir. Türkiye'de parti kapatılarak bir yere varılmaz." 


İSTANBUL BAROSU DTK'YA 14 MADDELİK AÇIKLAMA İLE YANIT VERMİŞTİ 
İstanbul Barosu, Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK)14 maddelik özerklik talebine 14 maddelik bir açıklamayla yanıt verdi. Yapılan yazılı açıklamada, “Talep edilen sözde ‘demokratik özerklik’ veya ‘özyönetim’, açıkça ülkenin bölünmesini istemek ve bu yönde bir kalkışma çağrısıdır. Cumhuriyet’e karşı bu kalkışma ve meydan okuma kabul edilemez. Anayasanın değiştirilemez ilkelerine aykırı bu taleplerin hukuken ve fiilen gerçekleşme şansı bulunmamaktadır” denildi. (Radikal)

Okunma Sayısı : 4724
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com