1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İstanbul Amed'le “tanışıyor”
İstanbul Amed'le “tanışıyor”

İstanbul Amed'le “tanışıyor”

“Barış için bizim de yapabileceklerimiz olmalı” diyerek yola çıkan Tanışıyoruz İnisiyatifi, İstanbulluları, Diyarbakırlılarla tanıştırmaya götürüyor.

A+A-

Tanışıyoruz İnisiyatifi, Gezi direnişinde "Sizi bilememişiz, tanımamışız, Kürt halkından özür dileriz. Kürt meselesini Kürt halkından dinlemek istiyoruz” diyenleri Diyarbakır'a götürüyor.

İnisiyatif kendisini şöyle tanımlıyor:

“Bizler, Gezi Parkı Direnişi'ne katılmış, bir kısmımız direnişin içinde tanışmış, devamında gelişen mahalle forumları deneyiminde 'Barış için bizim de yapabileceklerimiz olmalı' diye beraber ve tek başına düşünürken birbirine rastlamış, bir araya gelmiş, zaman içinde ortaklaşmış bir grup insanız.”

“Gezi'den mahallelere geçildikten bir süre sonra, parkta ve forumlarda ortaya çıkan 'Kürt meselesini Kürtlerden öğrenme', 'Toplumsal barışın yukarıdan inmesini beklemeyip, aşağıdan kurmaya çalışma” gibi refleksleri gördükçe buna bir katkı sunabileceğimize inandık, toplumda gördüğümüz bu değişimin desteklemek için elimizden geleni ortaya koymaya karar verdik.”

Yoğurtçu Parkı, Abbasağa Parkı, Büyükdere-Yeniköy Forumu'nda Toplumsal Barış Çalışma Grubu ve Barış İnsiyatifi ile birlikte etkinlikler düzenleyen inisiyatif, forumlarda yaptıkları çalışmaların bir devamı olarak Diyarbakır gezisini düzenlemeye karar verdi.

“Bilmediklerimizi öğrenmek, görmediklerimizi görmek, niye ve nasıl görmeyebildiğimizle yüzleşmek, sözümüzü paylaşmak, nerden gelip nereye gittiğimize yakından bakmak, Kürt halkının misafiri olmak için 19 Eylül akşamı İstanbul'dan yola çıkıyor, Diyarbakır'a gidiyoruz.”

Geziye, forumlardaki gönüllü katılımcılar katılacak.

“Kürt halkıyla ve mücadeleleriyle ilgili merak ettiklerimizi, kadınlar, gençler ve LGBT'lerle konuşuyor, birlikte yaşamanın ve çalışmanın yollarını arıyoruz.”

“Otelde ya da misafirhanelerde değil, halkın evlerinde kalıyor; kısa bir süre de olsa hayatlarına ortak oluyoruz. Birlikte İstanbul'daki gibi mahallelerimizde forumlar düzenliyor, görüşlerimizi paylaşıyoruz.”

HABERE YORUM KAT