1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İşsizlik rakamı 62 bin
İşsizlik rakamı 62 bin

İşsizlik rakamı 62 bin

İş ve Çalışma Kurumu (İş-Kur) Diyarbakır İl Müdürü Selahattin Bayram, kuruma kayıtlı aktif işgücü olarak yaklaşık 97 bin kişi olduğunu, sigortalı olarak bir işyerinde çalışanlar, stajyerler, öğrenciler vb. gibi çalışan 35 bin kişi çıkarıldığında aktif işs

A+A-

İş ve Çalışma Kurumu (İş-Kur) Diyarbakır İl Müdürü Selahattin Bayram, kuruma kayıtlı aktif işgücü olarak yaklaşık 97 bin kişi olduğunu, sigortalı olarak bir işyerinde çalışanlar, stajyerler, öğrenciler vb. gibi çalışan 35 bin kişi çıkarıldığında aktif işsiz sayısının yaklaşık 62 bin, 62 bin 500 civarlarında olduğunu söyledi.

Söz konusu 62 bin 500 kişinin kuruma kayıtlı işsiz kategorisinde olduğunu kaydeden, "İl Müdürlüğü olarak politikalarımızı bu 62 bin 500 işsiz vatandaşı işe yerleştirmek gayesinde oluşturuyor ve oluşturmaya devam ediyoruz" dedi.

İŞSİZ SAYISI AZALACAK

Organize Sanayi Bölgesinde mevcut olan ve açılması planlanan ek organize sanayi bölgesi için 2014-2015 yılı içerisinde 4000-5000 kişilik bir istihdam beklendiğini kaydeden Bayram, "Yatırımların başlaması ve fabrikaların faal olması, tam kapasite ile çalışması ile birlikte istihdam sayısının artması ile işsiz sayımızda azalacaktır. Bu konuda Organize Sanayi Bölgesi, Diyarbakır Ticaret Borsası, Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar odasıyla işbirliği içerisinde hareket edeceğiz" diye konuştu.

İSTAHDAM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Kurum olarak istihdam çalışmalarının devam ettiğini ifade eden İş ve Çalışma Kurumu (İş-Kur) Diyarbakır İl Müdürü Selahattin Bayram, "Aralık ayının 11-12'sinde istihdam fuarımız var. Dicle Üniversitesi, Ticaret Odası ve Karacadağ Kalkınma Ajansı ile ortak bu fuarı yapacağız. Tüm işveren, işsiz ve öğrencilerimizi bu fuara bekliyoruz. Şu an hazırlanan 20 afişimiz var ve bunları şehrin 20 noktasına bilgilendirme yapılacak. Bütün meslek gruplarını iş başı eğitim programına dahil olması için çağrıda bulunuyorum. İki sigortalısı olan işyerinin bu eğitim programından faydalanmasını istiyorum. Göreve başladığımdan bu yana işbaşı eğitim programı kapsamında 130 dosyayı sonuçlandırdık. Yeni müracaatlarla birlikte bekleyen toplam 20 dosyamız var" şeklinde konuştu.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT