1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İşsiz sayısı beklentisi artı
İşsiz sayısı beklentisi artı

İşsiz sayısı beklentisi artı

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, Tüketici güven endeksi Nisan ayında yüzde 1,5 arttı.

A+A-
İşsiz sayısı beklentisi endeksi ise, bir önceki aya göre yüzde 2,2 oranında artarak, Nisan ayında 66,75 değerine yükseldi.
 
Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1,5 oranında arttı; Mart ayında 64,39 olan endeks Nisan ayında 65,35 oldu.
 
 
Maddi durum beklentisi yüzde 0,9 arttı
 
 
Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,9 oranında arttı. Mart ayında 85,37 olan endeks değeri Nisan ayında 86,16 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının artmasından kaynaklandı. Mart ayında 86,30 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 0,2 oranında azalarak, Nisan ayında 86,12 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.
İşsiz sayısı beklentisi yüzde 2,2 arttı
 
 
İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,2 oranında artarak, Nisan ayında 66,75 değerine yükseldi. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki azalmadan kaynaklandı.
 
 
Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 8,5 oranında arttı. Mart ayında 20,61 olan endeks, Nisan ayında 22,37 değerine yükseldi. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını gösteriyor.

HABERE YORUM KAT