1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İşsiz gençlere meslek eğitimi
İşsiz gençlere meslek eğitimi

İşsiz gençlere meslek eğitimi

Diyarbakır’da işletmelerinin en büyük sıkıntılarının başında yer alan kalifiye elaman sorununun çözülmesi ve işsiz gençlerin meslek edinmeleri için DESOB tarafından hazırlanan Girişimcilik ve İş Danışmanlığı Merkezi Projesi hayata geçirildi.

A+A-

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından, zorunlu eğitimini tamamlamış iş kura kayıtlı gençlere meslek edindirme kursları, genel beceri ve girişimcilik eğitimlerinin verileceği DESOB Girişimcilik ve İş Danışmanlığı Merkezi projesinin tanıtım toplantısı DESOB Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
 
DESOB Girişimcilik ve İş Danışmanlığı Merkezi projesi açılış toplantısına DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Meslek Kuruluşları Başkanları, İŞKUR Temsilcileri ile çok sayıda vatandaşlar katıldı.
 
 
2016’da Bin İşsiz Gence ‘Girişimcilik’ Kursu
 
 
Girişimcilik ve İş Danışmanlığı Merkezi projesinin açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, Projede en büyük hedeflerinin Bölgede yaşanan kalifiye elaman sorunu ve işsizlik sorununu kalifiye elamanlar yetiştirerek işsiz gençleri işletmelerle buluşturmak olduğunu söyledi. Ebedinoğlu, “Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak bugüne kadar 80 gencimize Takı Tasarım kursu, Konfeksiyon sektöründe 200 gencimize Hazır Giyim ara eleman kursları, gençlerimizin kendi işlerini kurmaları için 50 Bin TL devlet desteği için 600 genç girişimciye Girişimcilik kursları düzenledik. 2016 yılı itibari ile ise birlik olarak bin gencimize girişimcilik eğitimleri vermeyi planlamaktayız. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı tarafından hibe çağrısına çıkılan AB Destekli Sektörel yatırım alanlarında Genç İstihdamın Desteklenmesi Programı kapsamında 01.03.2016 tarihinde imzalanan sözleşme ile DESOB Girişimcilik ve İş Danışmanlığı Merkezi projemiz başlamış bulunmakta olup, bu projemiz ile 40 gencimize kaynakçılık eğitimi, 50 gencimize girişimcilik eğitimleri ve iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitimler verilecektir. Bunun ile birlikte proje süresince yaklaşık 500 örgün öğretimde ve işsiz gencimize rehberlik, iş danışmanlığı gibi bilgilendirmeler yapılacaktır’’şeklinde konuştu.
 
DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu’nun açılış konuşmalarının ardından DESOB Proje Koordinatörü Murat Birkan tarafından proje hayata geçirilen proje hakkından sunum gerçekleştirildi.

 

(Abdlsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT