1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İsrailli başkandan Büyükşehir'e ziyaret
İsrailli başkandan Büyükşehir'e ziyaret

İsrailli başkandan Büyükşehir'e ziyaret

İsrail'in Kudüs'e bağlı Mevassret Tsion Belediye Başkanı Arie Shamam ve meclis üyeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti.

A+A-

Sur Belediye Başkan Yardımcısı Nakşi Sayar'ın da eşlik ettiği konuklara Baydemir, Diyarbakır'ın 8 bin yıldan bu yana yaşamın hiç kesintiye uğramadığını, pek çok kültür ve medeniyetin alın teri ile inşa edildiğini söyledi. Semavi dinler ve önceki pek çok inancın izlerinin Diyarbakır'da bulunduğunu ifade eden Baydemir, Ortadoğu'ya barışın halka en yakın yönetim biçimi olan yerel yönetimler ve kentlerin ilişkileri ile birlikte gelebileceğini söyledi. Dünya Birleşik Kentler ve Yerel Yönetimler Batı Asya ve Ortadoğu Teşkilatı (UCLG-MEWA) toplantısı için Kudüs'e geldiğini ve buradaki bir fotoğrafçıda Diyarbakır fotoğraflarını gördüğünü anlatan Baydemir, konuştuğu 75-80 yaşındaki fotoğrafçının Diyarbakır kökenli olduğunu öğrendiğini belirtti.

Konuk Belediye Başkanı Arie Shamam da Diyarbakır'da kendilerini kendi evlerinde hissettiklerini söyledi. Shamam kentlerinin 1940'lı yıllarda kurulduğunu Duhok, Diyarbakır, İran ve Afrika'dan gelen Yahudi aileler tarafından oluşturulduğunu belirtti. Pek çok ülke ile ilişkilenin bulunduğunu ifade eden Shamam kentler arasındaki ilişkilerin önemine değindi.

Konuk Başkan Shamam, Baydemir'e kentlerini tanıtan kitap armağan ederken, Baydemir Diyarbakır'ı anlatan gezi rehberi ile kentin çok inançlı olduğunu işleyen bir tablo armağan etti.

HABERE YORUM KAT