1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İsrail zulmüne karşı birlik beraberlik zamanı
İsrail zulmüne karşı birlik beraberlik zamanı

İsrail zulmüne karşı birlik beraberlik zamanı

Siyonist İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarına Diyarbakır halkı tepki göstererek İsrail'in Amerika ve batılı ülkelerden destek aldığının altını çizdi. Sokaktaki vatandaş siyasal iktidarın işgal devletine karşı daha somut adım atmasını istedi.

A+A-

DİYARBAKIR- PKK devleti İsrail'in Gazze'ye yapılan son saldırıları İlke Haber Ajans'ına değerlendiren Diyarbakır halkı işgal devletinin destekçisinin Amerika ve batılı devletler olduğunu belirterek hükümetin Siyonist İsrail'e karşı daha somut adımlar atmasını istedi.

İsrail Tüm Müslümanlara Zulüm Yapıyor

Siyonist İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırıları İlke Haber Ajansına değerlendiren Mehmet Tekok, İsrail'in Filistin'e yaptığı saldırıları şiddetle kınadığını belirterek, bu zulmün İsrail'in yalnız Filistin'e reva gördüğü bir zulüm olmadığını, bütün Müslümanlara ve İslam âlemine verdiği zulüm olduğunu söyledi. İsrail'in amacının İslam'ı yok etmek olduğunu vurgulayan Mehmet Tekok, bu konuda hükümetin şimdiki tavrını daha önce takınması gerektiğini ifade etti. Tekok bu adımında ikili ilişkilerini askıya alınması olarak belirtti.

Hükümet İsrail ile İlişkilerini Kesmeli

Bu tavrı Mavi Marmara saldırısında beklediklerini de dile getiren Tekok , "Bu aşamadan sonra hükümet derhal israil ile olan tüm bağlarını kesmeli, Filistin'e karşı ne gerekiyorsa onu yapmalı ve desteğini tüm safhalarda göstermelidir."

İsrail Ateşkese Hiçbir Zaman Uymadı

İsrail ve Hamas arasında imzalanan ateşkes antlaşmasına da İsrail'e kesinlikle güvenmediğini söyleyen Tekok, İsrail'in daha önceki ateşkes antlaşmalarını hatırlatarak, İsrail kendi ürettiği nedenlerle Filistin'e hep saldırılar gerçekleştirdiğini kaydetti.

İslam Ülkeleri İsrail'e Tavır Almadığı İçin İsrail'in Elini Güçleniyor

Üniversite öğrencisi Oktay Aslan ise Siyonist İsrail'in yaptığı saldırıları katliam olarak nitelendirerek, bir halkın tamamının zulüm içinde olduğunu ve zulüm gördüğünü söyledi. Oktay Aslan, hiçbir batılı ülke ve İslam ülkesinin i İsrail'e karşı bir tavır almadığından dolayı İsrail'in elini güçlü kıldığını dile getirdi. İran, Rusya ve Çin'in diplomasiyi kullanarak Suriye'ye bir müdahaleyi önlediği tespitinde bulunan Oktay Aslan, aynı şekilde İsrail'e de diplomasi kullanılarak mazlum Filistin halkına yönelik saldırıların durdurulabileceğini ifade etti.

Erdoğan'ın Tavrı Sözde Kalıyor, Somut Adım Atılması Gerekir

Aslan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu İsrail'e karşı olan tavırlarının sadece sözde kaldığını belirterek, Erdoğan'ın Gazze'ye gitmesini istedi.

Mavi Marmara Gemisi'nde de 9 Türkiye vatandaşının öldürüldüğünü anımsatan Aslan, Türkiye'nin tavrının bu katliam ile yine sözde kaldığını ve bu konuda siyasal iktidarın somut atması gerektiğini dile getirdi. Türkiye'nin somut adım atamamasını Amerika'nın İsrail'e verdiği desteğe bağlayan Aslan, asıl baskı yapılması gereken ülkenin de Amerika olması gerektiğinin altını çizdi.

Tamamı ile Bir Ateşkesin Sağlanması İçin Özgür Bir Filistin'in Olması Gerekir

İsrail ve HAMAS arasında varılan ateşkes antlaşmasını komik olarak bulduğunu da sözlerine ekleyen Aslan, İsrail'in kendini toparladıktan sonra tekrar Filistin'e saldıracağının altını çizdi. Oktay Aslan, son olarak, tamamı ile bir ateşkesin sağlanması için, Gazze ablukasının kaldırılması ve özgür bir Filistin'in olmasına bağlayarak terör devleti İsrail'in askerlerini Filistin'in asıl sınırları dışına çekmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Tüm Dünyada Dışlanan İsrail, Amerika'nın Şımarık Çocuğu

Tüm dünyada dışlanan İsrail'in, Amerika'nın şımarık çocuğu olduğunu belirten İbrahim Taş ise terör devleti İsrail'in sinek kadar olduğunu ama mide bulandırdığını söyledi. İşgal devletinin yaptığı saldırıların tamamı ile bir zulüm olarak nitelendiren İbrahim Taş, "Bir Müslüman olarak devamlı İsrail'e beddua ve Filistin için ise duacıyız. İsrail'in destekçileri olduğu için İsrail bu tür saldırılarını pervasızca yapıyor. Tüm dünya biliyor ki İsrail'in destekçisi Amerika ve batılı ülkelerdir. Yoksa İsrail bu gücü tek başına kullanamaz" dedi.

İsrail'in Mallarına Ciddi Bir Ambargo Uygulanmalıdır

Siyasal iktidarın Amerika'ya karşı elindeki kozlarını kullanarak daha sert tavırlar takınabileceğini de ifade eden Taş, "İsrail'in geri atması için tüm Müslümanlar olarak büyük mitingler düzenleyerek ve İsrail mallarına ciddi bir ambargo uygulayabiliriz" ifadelerini kaydetti.

 

(Osman İçli- Sait Adıyaman / İLKHA)