1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İsrafın önlenmesinde umut kadınlarda
İsrafın önlenmesinde umut kadınlarda

İsrafın önlenmesinde umut kadınlarda

DİYARBAKIR - Dicle Elektrik tarafından dağıtım hizmeti verilen Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta yıllık elektrik israfın parasal karşılığı yaklaşık 2.7 milyar lira olan 8 milyar kWh'yi aşınca, bunun nasıl önlenebileceği konusu da t

A+A-
Avrupa Birliği'nde Tüm Tüketicileri Koruma Derneği'nin (TTKD) Başkanı Mehmet Barak, israf edilen her şeyde olduğu gibi enerji israfında da kadınlara önemli rol düştüğünü söyledi.
 
KIŞIN ISINMADA, YAZIN SULAMADA İSRAF
 
Söz konusu 6 ilde bir yılda tüketilen 20 milyar kWh elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 75'inin bedeli kayıp ve kaçak nedeniyle tahsil edilemezken, yapılan çalışmalar, bedeli ödenmeyen bu enerjinin yaklaşık 8 milyar kWh'lik kısmının gereksiz yere israf edildiğini ortaya çıkardı. İsraf edilen elektrik enerjisinin, karşılığında herhangi bir bedel ödenmediği için kış aylarında, gereğinden fazla ısıtıcı kullanılarak, yaz aylarında ise gereğinden fazla sulama yapılarak tüketildiği belirlendi.
 
BEDELSİZ KULLANILINCA İSRAF EDİLİYOR
 
Dicle Elektrik tarafından elektrik dağıtım hizmeti verilen illerde yapılan bir araştırma, bedeli ödenmediği zaman ısınmada kullanılan elektriğin, bedeli ödenenden 9 kat daha fazla tüketildiğini ortaya çıkarmıştı. Bu çarpıcı araştırmanın sonuçlarını değerlendiren TTKD Başkanı Mehmet Barak, israf etmenin, bedel ödenmediği zaman çok daha ciddi boyutlara ulaşabildiğini söyledi. Güneydoğu coğrafyasında özellikle de su ve elektrik kaynaklarına dönük israfın inanılmaz boyutlarda olduğunu da savunan Barak, israf edildiği için burada bir hanede tüketilen elektriğin, İstanbul'da 3 hanede kullanıldığını ifade etti.
 
KAMPANYA, HER TÜRLÜ İSRAFA KARŞI
 
Buradaki enerji israfının yanı sıra Türkiye İsrafı Önleme Vakfı'nın verilerine göre Türkiye'de her yıl yaklaşık 214 milyar TL tutarındaki kaynağın bilinçsiz ve hor kullanım sonucunda israf edilmesi de eklenince Dicle Elektrik, israf karşıtı bir kampanya başlattı. Toplumsal bir görev bilinci ile 6 ilde aynı anda başlatılan kampanya için bu illerin yanı sıra tüm ilçelerde bilboardlar, duraklar ve kullanılabilecek diğer tüm alanlar 'İsraf Etme' afişlerinin yanı sıra stickerlar ile donatıldı, israf karşıtı Türkçe ve Kürtçe hazırlanan binlerce el ilanı dağıtıldı. Enerji israfı dahil her türlü israfa karşı başlatılan kampanya, toplumun değişik kesimlerinden de olumlu tepki aldı.
 
"İSRAFI ÖNLEMEDE KADININ ROLÜ BÜYÜK"
 
İsraf ile mücadele etmenin önemine de değinen TTKD Başkanı Mehmet Barak, daha 2 gün önce kutlanan Kadınlar Günü'ne dikkat çekti ve bu konuda kadınlara çok büyük rol düştüğünü söyledi. İsrafın ancak kadının bilinçlendirilmesi ile önlenebileceğini kaydeden TTKD Başkanı Barak, "Özellikle konutlarda elektrik enerjisinin israf edilmesinin önüne kadınlar pekala geçebilir. Bu anlamda kadınlara önemli görevler ve sorumluluklar düşmektedir. Ancak, bunun için öncelikle kadınların bu konuda bilinçlendirilmeleri gerekiyor. İsrafa karşı bilinçlenen kadınların yaşadığı evlerde, ne elektrik enerjisinin, ne suyun, ne de ekmeğin israf edilmeyeceğine inanıyorum'' dedi.
 
(AKK-Y)

HABERE YORUM KAT