1. HABERLER

  2. DIŞ HABERLER

  3. İspanya'da uçak faciası: 152 ölü - GALERİ
İspanya'da uçak faciası: 152 ölü - GALERİ

İspanya'da uçak faciası: 152 ölü - GALERİ

İspanya'nın başkenti Madrid'de havaalanında meydana gelen uçak kazasında can kaybı sayısının 152'ye yükseldiği açıklandı.

A+A-

Reuters ajansının haberine göre, acil servis kaynakları, Madrid'den Kanarya adalarına gitmekte olan uçağın kalkışı sırasında meydana gelen kazada yaralı sayısının da 152 olduğu belirtildi.İspanyol televizyonu TVE, Madrid'deki uçak kazasında ölü sayısının 152 olduğunu bildirdi.

SON 10 YILDA SADECE 42 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

İspanya'da son 10 yılda yaşanan uçak kazalarında 42 kişi öldü. En ölümlü kazada 1985'de Bilbao kentinde yaşanmıştı. Bu kazada 148 kişi hayatını kaybetmişti.

Mcdonnell Douglas (MD) 80 serisi, orta mesafeli seyahatler için 130 ila 170 yolcu kapasiteli uçaklar olarak tasarlandı ve 1980 yılından itibaren ticari seferlere başladı. Üretimine 1999 yılında son verilen MD-80 serisi uçaklar, halen American Airlines, Delta ve Alitalia gibi büyük havayolu şirketleri kullanmaya devam ediyor.

Alaska Havayolları'na ait MD-83 tipi bir uçak, 2000 yılında Pasifik'e düşmüş ve kazanın ardından yapılan incelemede bu uçaklarda teknik bir hata saptanmıştı. Bunun üzerine Amerikan Havacılık Dairesi MD-83'lerin 2000 saatte bir olan bakım limitini 650 saate çekmişti.

2005 yılında meydana gelen Swissir kazasının ardından ise, MD serisi uçaklarda kullanılan yalıtım materyalinin yanıcı olduğu ortaya çıkmıştı. Amerikan Havacılık Dairesi, bu materyalin yenilenmesini istemişti. Ancak bu değişiklik çok pahalı olduğu için bazı havayolu şirketler uçakları seferden kaldırmayı tercih etmişti.

KARA KUTU BULUNDU

 İspanya'nın başkenti Madrid'deki Barajas havaalanının T4 terminalinin pistinde kalkış sırasında düşen Spanair'e ait uçağın kara kutusunun bulunduğu bildirildi.

İspanyol resmi haber ajansı EFE'nin haberinde, uçağın kara kutusunun bulunduğu belirtildi.

Spanair'e ait MD-82 tipi uçağın 1 saat rötarlı kalktığı da kaydedildi.

Bu arada Madrid Barajas Havaalanı'ndaki pistlerden birinin uçuşa açıldığı, ancak çok sayıda uçağın kalkış için beklediği bildirildi.