1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'İslamiyet kadını, erkeğin baş tacı yapmıştır'
'İslamiyet kadını, erkeğin baş tacı yapmıştır'

'İslamiyet kadını, erkeğin baş tacı yapmıştır'

Kamu Hastaneleri Birliği Diyarbakır Genel Sekreterliği Hastaneleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenledi. İl dışında olduğu için etkinliğe katılamayan KHB Diyarbakır Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu, gönderdiği mes

A+A-

Kamu Hastaneleri Birliği Diyarbakır Genel Sekreterliği Hastaneleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenledi.İl dışında olduğu için etkinliğe katılamayan KHB Diyarbakır Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu, gönderdiği mesajda 'Kadınlarımız, başımızın tacıdır' ifadelerine yer verdi.
 
GENİŞ BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Diyarbakır Kamu hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Hastaneleri, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda 8 mart kadınlar günü nedeniyle bir etkinlik düzenledi.Kalabalık bir davetli topluluğunun yanısıra, doktorlar, sağlık çalışanları,Sağlık bakım hizmetleri Müdürü Emine Gözen, hemşireler ve yaklaşık 450 bayan personelin katıldığı toplantıda, konuklara çeşitli ikramlar yapılırken, ayrıca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla konuşmalar yapıldı.

Etkinliğe ayrıca Deah,hastane başhekimi Doç. Dr. Bahri Çakabey,Başhekim Yardımcıları Dr.Serdar Yıldırım,Dr Cebrail Sınır, Hastane Müdürü Süleyman Demir,sağlık Otelcilik Hizmetleri Müdürü  Abdülkadir Kurşun, Kamu Hastaneleri Dairesi Tıbbi Hizmetler Başkanı Ali Güneş ve Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam A.B.D. Prof. Dr. Yener Öztürk de katıldı.

Emine Gözen, 'kadınlarımızın sorunlarının daha yoğun bir şekilde gündeme gelmesine vesile olan 8 mart dünya kadınlar gününü kutluyorum' diye başladığı konuşmasında şu görüşleri dile getirdi:

'Kadınların ihmal edildiği bir toplumun varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesinin mümkün olmadığı hepimiz tarafından bilinen bir gerçek.Hemşehrimiz büyük fikir insanı Ziya Gökalp, 'kadın tamam olmadıkça eksik kalır bu hayat' sözleriye bu yadsınamaz gerçeği ifade etmiştir.Dolayısıyla dünya genelinde olduğu gibi, ülkemiz genelinde kadının gündelik hayatın içinde yer alması, hayatı daha kolaylaştırmaktadır.

Özellikle kadına yönelik şiddeti  töre, gelenek, namus, gibi adlar altında meşrulaştırmaya veya mazur göstermeye çalışan zihniyeti bir kadın olarak reddediyor ve kınıyoruz' dedi.Daha sonra söz alan Kamu Hastaneler Birliği İdari Hizmetler Başkanı  Daire Başkanı Av. Ramazan Can, 'Böylesi özel bir günde bütün kadınlarımızın 8 mart kadınlar gününü kutluyor ve başarılar diliyorum' dedi.

Avukat Gamze Yalçın ise, medeni kanuna göre kadın hakları ve kadına karşı şiddetin önlenmesi ile ilgili konuşma yaptı. Kadına şiddetin, toplumun genelini ilgilendiren bir konu olduğunu belirten Av. Yalçın, 'Kadınlarımızın haklarını çok iyi bilmeleri ve şiddet ile karşılaştığında mutlaka şikâyetçi olarak, haklarını aramaları gerektiğini belirtti.

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam A.B.D. Prof. Dr. Yener Öztürk. ise 'İslam'da Kadının Yeri' konusunda bir açıklama yaptı.İslam Dini'nin kadına büyük önem verdiğini belirten  D.Ü. İlahiyat Fakültesi Kelam A.B.D. Prof. Dr. Yener Öztürk, şunları söyledi:

'Son din İslam Dini, tabiri caizse İlahi Bir Proğramdır. Bu pragramın, iyi bir insan yetiştirmek için dizayn edilmiştir. Evet yaratılan her bir insan potansiyel olarak içerisinde her türlü güzellikleri çekirdek mahiyetinde duyguları taşır. Bu ulvi duyguları açacak, inkişad ettirecek olanda yüce Dinimizdir. Çekirdek, tek başına açılmaz. Çiçek, veya ağaç olmalı. Toprakla münasebeti kurulduğu zaman çekirdek çatlar, yeşerir ve kendisinden beklenen neticeyi verir. Çekirdek ve toprak arasındaki bağ münasebeti neyse insanoğlunun tabiatı dini ifadesiyle din arasındaki ilişki irtibatta odur.
Yüce Dinimiz kadına çok değer vermiş, erkeğe de çok mesuliyet yüklemiştir. İslamiyet kadını, erkeğin baştacı yapmıştır' diyerek Dinimiz'in kadına verdiği önemi vurguladı.

 KURTOĞLU CENNET ANALARIN AYAKLARI ALTINDADIR

İl dışında 'da olduğu için etkinliğe katılamayan KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu, mesajında şu görüşlere yer verdi:

'Görevim nedeniyle il dışında olduğumdan dolayı bu güzel günde katılmamanın üzüntüsünü yaşıyorum.

Ancak bedenen aralarında olamasam bile, gönlüm ve kalbim ile onların bu güzel günlerini en halisane duygularımla kutluyorum.Kadınlarımız bizin için çok önemli bir değer ifade etmektedir.
'Zaman zaman toplumumuzda kadına yönelik yanlış algılar ile karşılaşabiliyoruz.Yüce Dinimiz kadınları, başımızın tacı yapmıştır. Kadın, yaşadığı toplumun huzur ve mutluluğu, nesillerini devam ettirmeleri için Yüce Allah tarafından verilmiş bir nimet olarak görülmelidir.

HABERE YORUM KAT