1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İslami açından Kürt sorunun çözümü
İslami açından Kürt sorunun çözümü

İslami açından Kürt sorunun çözümü

Diyarbakır Demokrat Eğitimciler Sendikası(DES)'in 7-8 Mart'ta şehrimizde gerçekleşmesi planlanan “İslami açından Kürt sorunun Çözümü” ile ilgili basın açıklamasıdır.

A+A-
Saygıdeğer Basın Mensupları,
 
Genelde Türkiye'nin yönetim sorunu özelde Kürt sorunu tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren bir sorundur. Anadolu insanının kahir ekseriyeti Müslüman olması hasebiyle sorunlarımızın asıl çözüm anahtarı İslami değerlerde saklıdır.
 
Ne hikmetse bu halkın genetiğinle oynandı ve bu gün bu değerlerden ya hiç yararlanılmıyor ya da ikinci planda yedekte kullanıyor.
 
Kürtlerin kahir ekseriyetinin dini İslam, İslam'da sulh var, barış var, karşılıklı af var selam ve dua var. Bu değerleri bir kenara bırakarak barış arayışına girmek açığı kapatılmayacak sorunları beraberinde getirir. Ne hikmetse, seküler Kürtler yani ladini Kürtler, açıkçası dini tarafı belli olmayan, dini olmayan Kürtler oluşturdular ve bu atmosferde Kürt sorununa çözüm ve barış arayışları devam ediyor.
 
Dini tanımayan dünyanın, sözüm ona “siyonizmin azı dişleri” ladini yol yöntemlerle Filistin'e, Afganistan'a, Irak'a yıllardır barış adına kan dökmektedirler, benzer bir belayı bu ülkenin de başına getirmek istiyorlar. Halbuki Kürtler daha düne kadar bir sorunları oldu mu şeraite gelir, Mollanın huzurunda ifade verir, verilen karara rıza gösterirlerdi. Önemli bir barışta yine Alimler ve önemli şahsiyetler huzurunda Kur'an'ın altından geçerek famileler, aşiretler barışırdı.
 
Bütün bu hakikatler göz önünde bulundurulduğunda Kürt sorunun asıl çözümüne katkı yapacak değerlerin İslami değerler olduğunu unutmayalım. Yeter ki bu sorun “ancak İslam kardeşliğiyle çözülür” diyerek içi doldurulmamış bir slogan haline getirmeyelim.Bu açıdan, Kürtlerin Dili üzerindeki yasakların atamamı kaldırılmalı, İsteyen Kürtlere Anadille eğitim yapılmalı, hayatta bir sorunun oluşmaması için iki dilli eğitimle Türkçe de öğretilmelidir.
 
Dini değerlerimizin okullarda çocuklarımıza öğretilmesi sağlanmalıdır. Kur'an ve Siyer dersi, fıkıh dersi daha kapsamlı bir tarzda Müslüman çocuklarına verilmelidir.
Doğru bir tarih bilgisi eğitim kurumlarında verilmeli, Kürtleri tarihi şahsiyetlerinin hayatı yeteri kadar tarih müfredatında orijinal haliyle yer almalıdır.
 
Bilim-Sanat ve teknolojiyi ilahlaştırmadan, hizmet amaçlı araçlar olduğunun farkında olan bir nesil yetiştirilmelidir.
 
Şeriat-ı Garra kavramıyla barışık bir toplum oluşturmalıdır. İslam dini hayat dinidir, Namazla, Oruçla, Hac ve Zekatla sınırlandırılması kaba bir kabahattir. İslam Müslüman'ın her anını ilgilendiren bir dindir, anayasal düzenleme yapılırken Kur'n'ın ana temaları gözünde bulundurmalıdır. Bakınız kürt sorunun bu kadar baş belası haline gelmesinin yegane nedenlerinden biri yasama erkinin “dilleriniz ve renklerinin Allah'ın ayetlerindendir” ayetini, ilahi düsturu tanımamasıdır.
 
Bu münasebetle şerhrimizde gerçekleşecek olan bu çalıştayın çözüme ufuk vereceği umuyoruz, bu çalıştayın sonunda oluşturulan deklarasyonun  çözüme reçete olacağı beklentisini taşıyoruz.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
(Diyarinsesi.org MY)
 

HABERE YORUM KAT