1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İslam şehitlerini anma ve anlama etkinliği
İslam şehitlerini anma ve anlama etkinliği

İslam şehitlerini anma ve anlama etkinliği

HÜDA PAR Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hüseyin Yılmaz, "Şeyh Said ve dava arkadaşlarının hatırasını yaddetmek, gelecek nesillere taşıyabilmek için meftun oldukları yere Şehitler mescidi veya Kıyam mescidi adıyla bir mescit, asıldıkları yere

A+A-
Yılmaz, partisince Yenişehir ilçesindeki Seyrantepe Spor Salonunda düzenlenen "İslam şehitlerini anma ve anlama etkinliğinde" yaptığı konuşmada, İslami mücadele içerisinde en fazla yaddedilmesi gerekenlerin inancından taviz vermeden bu yolda seve seve canını verenler olduğunu söyledi.
İslam coğrafyasının emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin işgaline, Müslümanların da birçok yerde katliamlara uğradığını anımsatan Yılmaz, emperyalistlerin, Müslümanlar arasına fitne koyarak onları birbirine kırdırdığını kaydetti.
 
Yılmaz, İslami ölçülere riayet edilmediğinden en fazla mazlum ve mustazaf halkın zarar gördüğünü dile getirerek, şöyle konuştu:
 
"Kadınlar yaşlılar ve çocuklar dahi öldürülmekte veya açlıktan ölmelerine seyirci kalınmaktadır. Zulme ve küfre karşı mücadele etme ile fitneye düşmeyi ayırt edemeyenler, tarih sahnesinde mücadeleleriyle bizlere örnek olan şehitlerin mücadelesine bakmalıdırlar. Yollarını kaybedenler İslam kahramanları olan şehitleri yakından tanımalıdırlar. Canlarını feda ederek islam davasını yücelten şehitleri örnek almalıdırlar."
 
-"İlk icraatlarımızdan biri bu olacaktır"
 
Yerel seçimde şehirleri adaletle yönetmeye talip olduklarını bildiren Yılmaz, bu makamlara adlarının önüne dünyevi sıfatlar eklemek için gelmediklerini belirtti.Yılmaz, "Belki de bu makamlar bizleri şehadete yakınlaştıracak olan yerler olacaktır. Hakkı hakim kılmak için gerekirse şehid olmaya geliyoruz" ifadelerini kullanarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Diyarbakır'da İstiklal mahkemelerinin zulmüne uğrayıp dar ağaçlarında şehadete ulaşan Şeyh Said ve dava arkadaşlarının hatırasını yaddetmek, gelecek nesillere taşıyabilmek için meftun oldukları yere Şehitler mescidi veya Kıyam mescidi adıyla bir mescit, asıldıkları yere de Şeyh Said Meydanı adını vermeyi vadediyoruz. Yönetime gelirsek İnşallah ilk icraatlarımızdan biri bu olacaktır."
 

HABERE YORUM KAT